Separovaný odpad
Mesto zabezpečuje zber nasledujúcich zložiek komunálneho odpadu:
- papier, sklo, plasty, kovy, biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a parkov, použité jedlé oleje a tuky, biologicky rozložiteľný kuchynský odpad
- viacvrstvové kombinované materiály (tzv. tetrapaky alebo kompozitné obaly)
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v Malackách v roku 2019: 38,55%
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v Malackách v roku 2020: 45%
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v Malackách v roku 2021: 54,3%
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v Malackách v roku 2022: 57,08%
Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v Malackách v roku 2023: 56,20%
Rozdelenie ulíc s rodinnými domami podľa obvodov
Vývoz papiera, plastov a biologicky rozložiteľných odpadov z rodinných domov je rozdelený do 4 obvodov. Každý z obvodov má presne definovaný zoznam ulíc a termín vývozu.
I. obvod
Družstevná, Záhorácka, Poľná, Kukučínova, Jozefa Kubinu, Prídavky, Pribinova, Mansueta Olšovského, Nová, Vajanského, Sládkovičova, Jána Kollára, Na brehu, Ferdiša Kostku, Hviezdoslavova, Pezinská, Dielenská, Továrenská, Partizánska, Radlinského, Zámocká, Ul. 1. mája, Ota Kožucha, Mlynská, Brnianska, Mierové námestie, Priemyselná, Sasinkova.
II. obvod
Kozia, Martina Benku, Vendelína J. Kučeru, Veľkomoravská, Cesta mládeže, Vševlada Gajdoša, Slovenská, Mirka Nešpora, Jána Hollého, Ulica Ludwiga Angerera, Pavla Hallona, Ulica Ernsta Wiesnera, Ivana Dérera, Petra Straku, Mojmírova, Rastislavova, Svätoplukova, Vlastenecká, Robotnícka, Budovateľská, Príjazdná, Sama Chalupku, Jána Kalinčiaka, Ľuda Zúbka, Petra Jilemnického, Štefana Čulena, Pavla Blahu, Nádražná, Ulica Karola Virsíka, Bernolákova, Šikmá.
III. obvod
Záhradná, Brezová, Javorová, Jelšová, Lipová, Agátová, Gaštanová, Stromová, Stupavská, Pri Maline, Štúrova, Boreckého, L. Novomeského, Jánošíkova, V. Clementisa, Jozefa Gabčíka, Jozefa Murgaša, Ľ. Kukorelliho, kpt. Miloša Uhra, arm. gen. L. Svobodu, Kalista Orgoňa, Alojza Veselého, gen. M. R. Štefánika, Námestie SNP, Vinohrádok, Michala Tillnera, Ľudovíta Fullu, záhradkárska osada Olšiny.
IV. obvod
Oslobodenia, Legionárska, Nad výhonom, Rudolfa Dilonga, Hurbanova, Boženy Nemcovej, Janka Kráľa, Hodžova, Hlboká, Písniky, Džbankáreň, Vysoká, Duklianskych hrdinov, Tichá, Lesná, Rakárenská, Táborisko, Sadová, Dubovského, Jesenského, Na majeri, Krátka.
Ostatné vytriedené zložky komunálnych odpadov môžu fyzické osoby (poplatníci mesta Malacky) donášať na zberné dvory bezplatne, s výnimkou drobného stavebného odpadu, ktorý muselo mesto v zmysle nového zákona o odpadoch (od 1.1.2016) spoplatniť, poplatok pre mesto Malacky je 0,045 eur/t drobného stavebného odpadu bez obsahu škodlivín.
Všetky komunálne odpady je však možné donášať na zberné dvory:
- a) odpady s obsahom škodlivín,
- b) objemný odpad,
- c) biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a parkov,
- d) biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, – len zberný dvor na ul. Partizánskej
- e) použité jedlé oleje a tuky,
- f) kovy,
- g) elektronický odpad z domácností vrátane žiariviek a svietidiel, – len zberný dvor na ulici Partizánskej
- h) použité batérie a akumulátory.
- i) papier, plasty, kovy, sklo, viacvrstvových kombinovaných materiálov (tzv. tetrapaky alebo kompozitné obaly),
Celoplošný triedený zber je v meste nastavený nasledovne:
PAPIER
HLINÍKOVÉ S MODRÝM VEKOM , MODRÉ- NÁDOBY/KONTAJNERY
- Do triedeného zberu papiera patria noviny, časopisy, zošity, kancelársky papier, kartóny, letáky, telefónne zoznamy, knihy bez tvrdých obalov, škatuľky od čaju, zubnej pasty a pod.
- Do triedeného zberu papiera nepatria plastové obaly, znečistený či mastný papier, kopírovací papier, papierové obaly s kovovými alebo plastovými súčasťami, skartovaný papier, brúsny papier, viacvrstvové kombinované materiály (tetrapaky).
- V komplexnej bytovej výstavbe sa používajú nádoby s objemom 1100 l s modrým vekom.
- V individuálnej bytovej výstavbe sa používajú modré plastové nádoby s objemom 120 l.
SKLO
ZELENÉ SKLOLAMINÁTOVÉ – KONTAJNERY
- Do triedeného zberu skla patria sklenené fľaše, zaváraninové poháre, obaly, črepy, okenné sklo, sklenené fľaštičky od kozmetických prípravkov bez uzáverov a pod.
- Do triedeného zberu skla nepatria porcelán, keramika, drôtené sklo, žiarovky, žiarivky, obrazovky, monitory, silne znečistené sklo, zrkadlá.
- V komplexnej bytovej výstavbe sa používajú zelené sklolaminátové nádoby s objemom 1300 l.
- V individuálnej bytovej výstavbe sa používajú zelené sklolaminátové nádoby s objemom 1300 l, ktoré sú umiestnené na križovatkách dvoch alebo viacerých ulíc.
PLASTY, TETRAPAKY, KOVY
ŽLTÉ PLASTOVÉ – KONTAJNERY ALEBO PLASTOVÉ VRECIA
- Do triedeného zberu plastov patria nápojové plastové fľaše (stlačené), vypláchnuté nádobky od jogurtu, smotany, čisté obalové fólie, igelitové tašky, vypláchnuté fľaše od čistiacich prostriedkov, šampónov a pod.
- Do triedeného zberu plastov triedime aj viacvrstvové kombinované materiály (tetrapaky) od mlieka, džúsov, vína, a kovy najmä obaly z nápojov. (plechovky)
- Do triedeného zberu plastov nepatria fľaše od oleja, znečistené obaly, záhradný nábytok, veľkorozmerné odpady z tvrdého plastu (je potrebné ich nosiť na odpadové zberné dvory)
- Triedený zber viacvrstvových kombinovaných materiálov (tetrapaky) zbierajú aj žiaci na základných školách.
- V komplexnej bytovej výstavbe sa používajú žlté nádoby s objemom 1100 l.
- V individuálnej bytovej výstavbe sú občanom na triedenie plastov prideľované žlté plastové nádoby.
BIOLOGICKY ROZLOŽITEĽNÝ KOMUNÁLNY ODPAD ZO ZÁHRAD A PARKOV
- Do triedeného zberu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov zo záhrad a parkov patria kvety, tráva, lístie, drevný odpad z orezávania krovín a stromov, vypletá burina, zhnité ovocie a zelenina, piliny, drevná štiepka, drevný popol a pod.
- V individuálnej bytovej výstavbe zbierajú fyzické osoby odpad do hnedých nádob. Väčšie množstvo odpadu môžu individuálne odovzdať na zbernom dvore Hlboká.
- Mesto vykonáva zber biologicky rozložiteľných odpadov zo záhrad a parkov vo vegetačnom období v mesiacoch marec až november s frekvenciou 1 krát za 14 dní.
BIOLOGICKY ROZLOŽITEĽNÝ KUCHYNSKÝ A REŠTAURAČNÝ ODPAD
- Medzi biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad (ďalej len „BRKO“) patria šupy z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, škrupiny z orecha, vlasy, chlpy, trus malých zvierat, potraviny po záručnej dobe, použité vreckovky a servítky, papier alebo lepenka znečistené potravinami, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného, ale aj živočíšneho pôvodu pochádzajúce zo z kuchýň z domácností a podobne.
- Do biologicky rozložiteľných kuchynských a reštauračných odpadov nepatria: zelené odpady, lístie, drevo, drevený odpad, burina, kvety a pod.
- Pôvodca odpadu – fyzická osoba sústreďuje BRKO v domácnosti do vlastnej nádoby a v pravidelných časových intervaloch donáškovým spôsobom nádobu vyprázdňuje do kontajnera hnedej farby s objemom 600 l pristaveného na určených zberných hniezdach a stojiskách kontajnerov na území mesta.
- Pravidelné vyprázdňovanie 600 l kontajnera s frekvenciou vývozu stanovenou vyhláškou pravidelné umývanie kontajnera a zhodnotenie vyzbieraného odpadu zabezpečí zmluvná zberová spoločnosť.
TEXTIL
Zber prebieha 2 spôsobmi:
- Na zbernom dvore Tekosu spol.s.r.o., Partizánska 2, Malacky budú umiestnené 4 kontajnery, do ktorých bude možné celoročne odovzdať textilný odpad.
- Sezónny zber
Spôsob zberu
Občania na základe výzvy mesta a za pomoci propagačných materiálov, ktoré dodá Ekocharita, nosia v určitý dátum a čas použiteľný textil a iné doplnkové výrobky na vopred určené suché miesto. Zber sa bude konať raz za 3 mesiace. Na nižšie uvedených miestach v určených termínoch bude pristavené vozidlo a vodič bude od občanov preberať textil.
Termín
- 6. apríl 2024 – sobota
- 29. jún 2024 – sobota
- 28. september 2024 – sobota
- 7. december 2024 – sobota
Miesta
- Štúrova ul. 141 – parkovisko, čas: 9.00 – 9.30 h
- Radlinského ul. 1 – parkovisko zozadu, čas: 9.45- 10.15 h
- Záhorácka ul. 32 – parkovisko, čas: 10.30 – 11.00 h
Čo zbierame
Použiteľný textil vhodný na ďalšie použitie, a to najmä letné a zimné pánske, ženské a detské oblečenie, zachovalý bytový textil ako návliečky, plachty či periny, rovnako aj topánky, opasky a kabelky. Takéto oblečenie nesmie byť znehodnotené, zašpinené, navlhnuté, zatuchnuté a musí byť zabalené vo vhodnom obale, ideálne v priesvitnom vreci. Ďalej zbierame “doplnkovo” lego stavebnice, angličáky, VHS kazety, MC kazety, DVD filmy, PS hry, PC hry, hudobné CD, a aj knihy. Tieto výrobky by sa mali nachádzať v zbere len v malom množstve napr. do 10 percent, 90 percent by malo tvoriť práve použiteľný textil a oblečenie.
Čo nezbierame
Špinavý, poškodený alebo zatuchnutý textil a šatstvo, tzv. „starina“, ktorý ľudia vypratávajú zo starých domov – veľmi staré kabáty, bundy, nohavice, všetko vyrobené za bývalého režimu. Nezbierame použité pracovné úbory, staré monterky, ústrižky po šití, textilné rúška, a ani žiadne priemyselné textilné odpady, rovnako nezbierame matrace, koberce a pod.
- Vyhláška 259/2023 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015Z. z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch v znení neskorších predpisov
- Vyhláška 265/2023 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 373/2015Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov a o nakladaní s vyhradenými prúdmi odpadov v znení neskorších predpisov
- Zákon 335/2022 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
- Vyhláška 344/2022 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky o stavebných odpadoch a odpadoch z demolácií
- Zákon 178/2022 ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady znení neskorších predpisov
- Vyhláška 194/2022 Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré
ustanovenia zákona o odpadoch v znení neskorších predpisov - Nariadenie vlády 212/2022 Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 330/2018 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov v znení neskorších predpisov
- VYHLÁŠKA č. 26/2021 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 382/2018Z. z. o skládkovaní odpadov a uskladnení odpadovej ortuti
- VYHLÁŠKA Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Č.25/2021 Z.z. ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 373/2015Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov a o nakladaní s vyhradenými prúdmi odpadov v znení neskorších predpisov
- Zákon č. 360/2020 Z.z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 373/2015 Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov a o nakladaní s vyhradenými prúdmi odpadov v znení neskorších predpisov
- VYHLÁŠKA 348/2020 Z.z Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015Z. z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch v znení neskorších predpisov
- ZÁKON 285/2020 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 302/2019Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 74/2020 Z. z.
- ZÁKON č. 74/2020 Z.z. ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19
- VZN č. 17/2020, ktorým sa mení a dopĺňa VZN mesta Malacky č. 1/2018 o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom (.pdf – 130 kB)
- VYHLÁŠKA č. 347/2019 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje
- VYHLÁŠKA 379/2018 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 371/2015Z. z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch v znení vyhláškyč. 322/2017 Z. z.
- VYHLÁŠKA č. 382/ 2018 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky o skládkovaní odpadov a uskladnení odpadovej ortuti
- Zákon č. 312/2018 Z.z. ktorým sa dopĺňa zákon č. 79/2015 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
- Zákon č.208/2018 Z.z ktorým sa dopĺňa zákon č. 79/2015 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
- Zákon č. 329/2018 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadov o zmene a doplnení zákona č. 587/2004Z.z.o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- Nariadenie vlády č. 330/2018 Z.z. ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatku za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov
- Zákon č. 460/2019 Z.z. ktorým sa dopĺňa zákon č. 79/2015 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
- Zákon NR SR č. 79/2015 Z.z. – o odpadoch v znení neskorších predpisov
- Vyhláška NR SR č. 320/2017 Z.z. – vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
- Vyhláška NR SR č. 321/2017 Z.z. – vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
- Vyhláška NR SR č. 371/2015 Z.z. – ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenie zákona o odpadoch v znení neskorších predpisov
- Vyhláška NR SR č. 322/2017 Z.z. – vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
- VZN č. 1/2018 o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom
- Program odpadového hospodárstva SR 2021-2025
- Program predchádzania vzniku odpadov SR na roky 2019-2025
- Štátny program sanácie environmentálnych záťaží 2016 – 2021
- www.minzp.sk – Ministerstvo životného prostredia
- www.minv.sk – Ministerstvo vnútra – Okresné úrady
- www.sazp.sk – Slovenská agentúra životného prostredia
- www.envipak.sk, www.naturpack.sk – oprávnené organizácie (budúce organizácie zodpovednosti výrobcov)
- www.priateliazeme.sk/cepa – informácie triedený zber, kompostovanie
- www.op-kzp.sk – Operačný program kvalita životného prostredia
- www.odpadyportal.sk – internetové noviny v oblasti odpadov
Kontakty
Zvoz biologického odpadu zo záhrad a z rodinných domov (tráva, lístie, konáre atď.) v obvyklom množstve sa uskutočňuje podľa zverejneného harmonogramu. Biologický odpad sa zbiera do hnedých nádob.
Čo patrí do triedeného odpadu?
papierové obaly, krabice, kartóny, noviny, časopisy, kancelársky papier, reklamné letáky a pod.
Nepatria sem:
mokrý, mastný alebo inak znečistený papier, asfaltový a dechtový papier, použité plienky a hygienické potreby.
Do žltých kontajnerov patria:
PET fľaše (minerálky, sladené nápoje, pivo….), obaly z drogérie (šampóny, aviváže, sprchové gély, pracie prostriedky), vymyté plastové obaly z potravín (tégliky z jogurtov, šalátov…), kovové obaly z nápojov (plechovky), TETRAPACK (obaly z mlieka, džúsov…)
Nepatria sem:
novodurové rúrky, obaly od nebezpečných látok, ako napr. motorových olejov, chemikálií, farieb a pod.
Do zelených kontajnerov patria:
nevratné obaly zo skla od nápojov, sklenené nádoby, tabuľové sklo, sklenené črepy a podobne.
Nepatria sem:
keramika, porcelán, autosklo, zrkadlá, TV obrazovky a pod.
Na stiahnutie
Plagát – Nebuďme leniví a trieďme (.pdf – 485 kB)
VIDEO