Namiesto ceruzky, pera, zošita či učebnice tablety pre žiakov a namiesto klasickej tabule a kriedy dotyková obrazovka pre učiteľa. Sme na Základnej škole na Záhoráckej ulici, kde sa jedna z tradičných učební zmenila na triedu 3. tisícročia. Stalo sa to vďaka spoločnosti Microsoft, ktorá na Slovensku buduje triedy s modernými technológiami.
Malacky: digitálny líder regiónu
V Malackách vznikla v poradí piata podobná učebňa v rámci Slovenska (ZŠ Trstená, Prírodovedecká fakulta UK Bratislava, Hotelová akadémia na Mikovíniho ulici v Bratislave, súkromná ZŠ Kechnec). Najmodernejšie technológie sa v ZŠ Záhorácka využívajú na fyzike, matematike a angličtine. Primátor Malaciek Juraj Říha: „Sme digitálnym lídrom v regióne, avšak je to iba prvý krok. Dôležité je nové technológie nielen zaviesť, ale aby sa potom s nimi zžili pedagógovia a aby následne aj sami hľadali možnosti, ako do tohto procesu zapojiť žiakov.“ A ako to v praxi vyzerá, sme sa boli pozrieť na hodine fyziky. Pred dotykovou obrazovkou stojí pani učiteľka Júlia Jánošíková, v laviciach sedia žiaci 7.C triedy a každý má pred sebou tablet. Práve sa učia, aké druhy motorov poznáme a treba priznať, že zaujímavé podanie témy zaujalo aj nás dospelých. „Žiaci sú na technológie doslova nabudení, takmer každý z nich má dotykový mobil, prípadne doma počítač alebo tablet,“ hovorí J. Jánošíková a dodáva, že úlohou učiteľa je deťom ukázať tú správnu cestu svetom technológií: „Nedávno sme robili s ôsmakmi projekty o alternatívnych zdrojoch energie. Jeden žiak prišiel s názorom, že medzi ne patrí aj jadrová energia, čo vyvolalo debatu v celej triede. Jednoducho, deti sú vnímavé, prinášajú témy a napokon aj samy prišli na to, že napríklad Slnko je zdrojom alternatívnej energie. A už sme boli pri debate o vzniku a zániku vesmíru.“ Učiteľka priznáva, že občas ju žiaci svojimi otázkami zaskočia. „Nemám však problém povedať, že neviem. Spolu sa potom snažíme hľadať odpovede a väčšinou ich aj nájdeme“, hovorí J. Jánošíková.
Žiaci sú nadšení
Riaditeľka školy Gabriela Emrichová hovorí, že žiaci sú z novej učebne nadšení: „Je to pre nich nová skúsenosť. Niektorí sa dokonca vyjadrili, že by chceli takto pracovať na každej vyučovacej hodine.“ Jej slová potvrdzujú samotní žiaci. Daniel Čus: „Je to zaujímavé vyučovanie. Cez internet si viem nájsť viac informácií než v učebniciach.“ Lýdia Lappyová: „Takéto hodiny sú lepšie, než keď normálne píšeme. Nepotrebujeme zošity ani nijaké papierové poznámky.“ Martin Majcher: „Vedel by som si predstaviť aj ďalšie predmety. Domáce úlohy sú v pohode, lebo veľa vecí si nájdem cez internet.“ V ZŠ Záhorácka je momentálne 5 učiteľov, ktorí vyučujú v tabletovej triede. „Všetci učitelia už boli skôr oboznámení s možnosťami vytvoriť v našej škole tabletovú učebňu pre žiakov. Mali sme rôzne možnosti, ako ju získať práve pre našu školu. Pedagógov netreba presviedčať. Dnešná doba totiž vyžaduje, aby žiaci aj učitelia mali možnosť využívať takéto technológie a aby s nimi vedeli pracovať,“ dodáva riaditeľka školy.
Škola 3. tisícročia
Veda a technika ovplyvňujú naše životy na každom kroku. Žiaci dnes s technológiami prirodzene vyrastajú a ak sa ich naučia správne používať, o to jednoduchší budú mať nástup na strednú či vysokú školu a potom aj do praxe. „Keď som bol žiakom základnej školy, nechyrovali sme o technológiách. Dnes vieme, že inovácie musia byť súčasťou škôl už od začiatku procesu vzdelávania,“ tvrdí primátor Malaciek, ktorý používa tablet ako každodenný pracovný nástroj. Za dôležitú úlohu súčasných pedagógov považuje vštepiť deťom princípy kritického myslenia: „Žiakom netreba nalievať vedomosti, aby si všetko pamätali. Treba ich učiť, ako s informáciami pracovať, teda kde ich hľadať, ako ich filtrovať a použiť. Táto téma je jednou z nosných v súčasnej diskusii o podobe školstva na Slovensku.“
Titul Škola 3. tisícročia, ktorým sa hrdí ZŠ Záhorácka, pripomína aj tabuľka, ktorá dostane v budove školy čestné miesto. Riaditeľka ZŠ ju prevzala priamo z rúk generálneho riaditeľa Microsoft Slovensko Markusa Breyera. „Stali sme sa školou 3. tisícročia, máme triedu 3. tisícročia. Pre nás to znamená obrovský krok vpred a začiatok nových možností,“ uzatvára G. Emrichová.
Tabletová trieda bude slúžiť aj žiakom a učiteľom zo širšieho okolia.
Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský
Ocenenie pre L. Ballu
Náš kolega zMestského úradu Malacky, referent pre civilné núdzové plánovanie Ladislav Balla dostal…
S barinou pri Tescu by sa mala porátať drenáž
Intenzívne zrážky či lejaky sa vyskytovali vždy, no v ostatných rokoch sa množstvo vody, ktoré…