17. 1. 2013
Zimná údržba v meste
Sneží a sneží – už od noci. V rámci zimnej pohotovosti skupina štyroch pracovníkov vyrazila do ulíc mesta už o 5.30 h. O 4.30 h totiž poverený pracovník prijal oznámenie MsP o potrebe zimnej údržby. „Traktor s radlicou prešiel po hlavných trasách, aby ich odhrnul. Multikára s násadbou vyšla za ním, aby odhrnutý povrch posypala drvinou,“ povedal vedúci oddelenia služieb MsÚ F. Klíma.

Ďalší pracovníci boli vyčlenení na ručnú údržbu niektorých chodníkov. „Keď som ráno išiel do práce, už bol upravený slimák, ale aj chodník Zámockého parku a cesta k nemocnici,“ hovorí F. Klíma. Na zimnú údržbu je vyčlenených dovedna 13 ľudí, z nich piati sú na obsluhu techniky a zvyšok na ručné odhŕňanie.

Odhŕňanie snehu však v týchto dňoch nie je len povinnosťou vyššie spomínaných pracovníkov, ale takmer každého z nás. Podľa platných zákonov je majiteľ nehnuteľnosti povinný upraviť si terén pred ňou tak, aby bol bezpečný. Ak si tam niekto zlomí nohu, môže majiteľa nehnuteľnosti zažalovať.

Súčasný právny stav však údajne nie je v súlade s európskou legislatívou a napr. susedné Česko už zákon zmenilo. Právnici argumentujú tým, že nie je možné ukladať niekomu povinnosti, ktoré by mal vykonávať na cudzom majetku (napr. na mestskom chodníku pred vlastným obchodom). Čo si o tom myslí vedúci oddelenia údržby MsÚ v Malackách? „Pri súčasných kapacitách by sa to nedalo stíhať…“ Ako to stíhajú v Českej republike, zisťujeme v našom partnerskom Veselí nad Moravou.

Text, foto: Tatiana Búbelová   
Ďalšie
Šport
30. 5. 2023
Záhoráci majú za sebou najúspešnejšiu sezónu. Tréner Ćirić: S 10. miestom nie…

Záhoráci obsadili v konečnej tabuľke extraligy 10. miesto, čo je ich doteraz najlepšie umiestnenie…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
30. 5. 2023
Spomíname na profesora Antona Gútha

So zármutkom sme prijali správu, že 14. mája tohto roka nás opustil hrdý Záhorák, lekár Anton…

Zobraziť celý článok