3. 10. 2011
Zešli sme sa na hambálku

Dvadsiatym deviatym septembrom odštartoval už štvrtý ročník festivalu Zejdeme se na hambálku a Malacky ovládlo divadelné umenie. Neoficiálnym začiatkom bolo predpoludňajšie predstavenie Čin-čin z pera Ľ. Podjavorinskej v podaní hercov Bratislavského bábkového divadla. Ten oficiálnejší úvod prišiel na rad až večer o 19. 00 h. Prvé vety patrili Vladimírovi Zetekovi, zakladateľovi festivalu aj Divadla na hambálku. Potom sa pridali aj krstní otcovia, herec Alféd Swan a primátor mesta Malacky Jozef Ondrejka. Sála bola naplnená do posledného miesta, čo dokazuje záujem Malačanov o  dianie na divadelných doskách. Úvodné predstavenie pochádzalo z dielne domácich. Festival teda herecky otvorili hambálkovci Pavol Škrha a František Hladký hrou Muž mojej ženy.

Nabitý piatok
Napoludnie druhého festivalového dňa prišlo Divadlo Ludus zahrať pre mladé malacké obecenstvo hru Acta Psychopata. Réžiu má na svedomí Peter Kuba a umelecké a herecké podanie hlavný hrdina hry Kamil Kolárik, ktorý sa do svojej hereckej úlohy vložil naplno. Hra mladých hercov z Gymnázia sv. F. Assiského v réžii Beáty Reifovej niesla názov Zľahka o neľahkom. Gymnazisti sa veľmi vtipne a zľahka pohrali s neľahkou témou – konzumizmom.O hereckej zdatnosti dievčat a chlapcov z literárno-dramatického odboru ZUŠ pod vedením K. Trenčanskej ste sa mohli presvedčiť pri predstavení Výťah. Dnešná skutočnosť. V nej sa vo výťahu zasekne sedem ľudí rôznych ľudských charakterov, ktorí slovnými prestrelkami nechávajú divákov v strehu. V ten večer ešte sála Spoločenského domu MCK praskala vo švíkoch a Divadlo SemTamFór nesklamalo ani tentoraz. Toto divadlo ste už mali možnosť vidieť aj počas druhého festivalového ročníka. Tento rok však priblížili, ako vzniká hra s pravou bondovskou zápletkou.

Sobotňajšia vlna zábavy
Bojovať o hambáleček veru nie je ľahké, ale ide tu hlavne o zábavu a tá nechýbala v spoločenskom dome ani nasledujúci deň. Medzi sebou súperili tri skupiny 36 schodov, ňybičky a GFAMC. Oproti minulým ročníkom nebola účasť veľká, ale to hlavným protagonistom nezabránilo podať pekné výkony. Mohli sme vidieť spiacu kľučku, trápnu lásku, ale aj počítačový vírus. To boli niektoré z tém tohtoročnej improligy, ktorú vyhrali dievčatá Karolína a Kristína Reifové a Barbora Bezáková zo zoskupenia ňybičky.„Vždy je poctivejšie sa škrabkať v kaštieli, ako sa škrabkať ku kaštieľu,“ aj takéto múdrosti sme sa dozvedeli v inscenácii Báthoryčka v podaní Hriňovského divadla. Nechýbali krásne historické kostýmy ani mierne napínavá atmosféra, ktorú sa podarilo vyčariť vďaka hudbe a dymovému oparu.Skvelé slovné prestrelky, dokonalá súhra hercov, ktorí hrajú ako o život, divadlo s viac ako dvesto reprízami, úžasný umelecký zážitok, tak aj takto by sa dalo opísať Túlavé divadlo, ktoré sa predstavilo na festivale hneď niekoľkokrát. Hamlet alebo nález lebky. Tak znel názov hry, ktorú herci odohrali večer na doskách Spoločenského domu MCK a veru sme sa mohli presvedčiť, že humor tvorí základ poetiky Túlavého divadla. Zaslúžené standing ovation a výskanie nadšených divákov nemalo konca kraja.

Nedeľnajší záver patril tiež Túlavému divadlu a predstaveniu Cyrano alebo balabilé o nose, ktoré plný Kultúrní domeček zabavilo, tak ako sa patrí. Do Malaciek zavítali aj súčasné slovenské herecké hviezdičky. Jednou z nich bol i Martin Mňahončák, ale na malackých doskách ste mohli vidieť aj Luciu Rózsa-Hurajovú či spomínaného Jakuba Nvotu. Stretli sa tu teda herci známi i neznámi, domáci i cezpoľní a odohralo sa spolu 14 predstavení. Súčasťou bola i výstava tri dámy slovenského divadelného kostýmu: Ľudmila Purkyňová, Helena Bezáková a Stanislava Vaníčková, ale aj výtvarný workshop. Možno teda hovoriť o bravúrnom úspechu festivalu Zejdeme sa na hambálku, za čo organizátorom patrí srdečná vďaka.

Text: N. Slobodová, N. Chabadová; foto: N. Slobodová, S. Osuský

Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok