11. 10. 2012
Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím Svitanie slávi dvadsaťročnicu
Neuveriteľných dvadsať rokov oslávilo v stredu 11. októbra Združenie na pomoc mentálne postihnutým Svitanie. Na slávnostnom galavečere v Spoločenskom dome MCK sa zúčastnili všetci tí, ktorí sú živou pamäťou histórie združenia – rodiny klientov združenia, zakladajúci členovia, ochrancovia, priaznivci a sponzori aj zo zahraničia, ale aj mladšie dcérske odnože združenia – Dom Svitania v Jakubove, ktorý zároveň oslávil 15. výročie založenia, a Vstúpte, n. o.

Na úvod sa prítomným v mene primátora mesta prihovorila vedúca klientskeho centra A. Kmecová: „Chcem vyjadriť obrovskú vďaku za zásluhy a prácu, ktoré Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím – Svitanie za  obdobie svojej existencie vykonalo pre svojich členov, sympatizantov a pre nás všetkých. Mám tú česť sa s vami stretávať  – s ľuďmi, ktorí svojím optimizmom dokážu prekonávať bariéry a svojou úprimnosťou chcú ukázať všetkým, že sa zo sveta nevytratila srdečnosť a láskavosť, ale aj výnimočnosť a neopakovateľnosť.“ Slovo si prevzala predsedníčka Svitania – ZPMP Iveta Hlavenková a postupne sa pridávali ďalší. Nasledovala Stefani Novákoká, riaditeľka Domu Svitania, ktorá sa angažuje v združení ZPMP aj na celoslovenskej úrovni, bývalé predsedníčky a zástupcovia rodín, ktoré boli od začiatku pri tom. Slová uznania odzneli aj od priateľky Inge z Nemecka, ktorá so svojím manželom Karlom od začiatku sleduje všetky kroky združenia, teší sa z nich a keď s manželom niečo odložia, prináša aj štedré finančné dary. Nebolo to inak ani teraz, aj keď ich čin sa nedá nazývať sponzorstvom. Je to výraz radosti z mnohých osobných priateľstiev, priazne a dobrej vôle v prospech tých, ktorí to tak veľmi potrebujú, no sami si nič nenárokujú.      

Neuveriteľné spomienky, obzretia, slová vďaky a úprimné svedectvá od začiatkov až dodnes – to bola téma večera. Našťastie už len v spomienkach zarezonovali časy, keď režim ľudí s mentálnym postihnutím neakceptoval, zatváral ich v starých kaštieľoch ohradených vysokými múrmi, izoloval ich od ostatnej spoločnosti, obmedzoval sa na uspokojovanie len ich najzákladnejších potrieb a tváril sa, že problém nejestvuje.

„Keď dnes stretnem kohokoľvek z detí – dnes už neraz aj štyridsiatnikov, pre ktoré sme Svitanie kedysi zakladali, som nesmierne pyšná na to, ako „vyrástli“, čo všetko sa naučili, čo dokázali a čo ešte určite dokážu,“ s dojatím v hlase prízvukovala Eliška Klenová, ktorá viedla združenie dlhých 14 rokov. A dôkazom boli v tento večer parádne vystúpenia integrovaných párov spoločenského tanca, ktoré predviedli s partnerkami Ivan Klen a Peter Harčarík.

Nám zostáva už len vyjadriť obdiv, úctu a vďaku za odvážne a často novátorské činy v prospech rúcania pomyselných bariér aj v časoch, ktoré vždy neboli a ešte ani dnes nie sú myšlienkam pomoci priaznivé. Pridávame sa k želaniu, ktoré na slávnosti za mesto vyslovila A. Kmecová: „Želám vám, aby vám v duši nevyhaslo to nadšenie pre ušľachtilé a zmysluplné veci, čo pre týchto ľudí robíte.“   

Text, foto: T. Búbelová

   
Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok