20. 11. 2012
Zdravie školákov je alarmujúce
Zdravie školákov je alarmujúce. Pre alarmujúci zdravotný stav stredoškolákov pripravuje Bratislavský kraj zmenu a skvalitnenie stravovania v školských jedálňach, v školách vo svojej pôsobnosti organizuje športové aktivity, podporuje školské krúžky a prostredníctvom súťaží motivuje žiakov k športu. Zdravie stredoškolákov BSK mapuje v rámci projektu Rešpekt pre zdravie už rok.
 
„Snažíme sa, aby si mládež v Bratislavskej župe uvedomila, že len aktívny spôsob života je zdravý. Chceme ľudí vytiahnuť spred televízorov a počítačov a motivovať ich k športu a podľa doterajších výsledkov projektu je jasné, že sa nám to darí. Stredoškoláci prejavujú o svoj zdravotný stav záujem, v rámci Rešpektu pre zdravie sa ich zatiaľ dalo vyšetriť viac ako tritisíc,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Do projektu sa doteraz zapojilo 55 stredných škôl v pôsobnosti BSK.
 
Podľa priebežných výsledkov projektu má zhruba 30 percent chlapcov nadváhu alebo je obéznych, dievčat s nadváhou či obezitou je takmer 20 percent. Zhruba 15 percent dievčat trápi, naopak, podváha. Väčšina detí spáva menej ako osem hodín denne, významný počet dievčat užíva antikoncepciu a u chlapcov zaznamenali zvýšenú svalovú hmotu v dôsledku užívania potravinových doplnkov. Stredoškoláci holdujú fajčeniu – podľa priebežných výsledkov ich fajčí takmer 80 percent.
 
Projekt Rešpekt pre zdravie zahŕňa preventívne vyšetrenia žiakov, ktoré sa sústredia najmä na civilizačné ochorenia, medzi ktoré patria aj obezita a cukrovka. BSK realizuje projekt v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý takúto akciu uskutočňoval v prostredí základných škôl v Petržalke. Informácie o projekte je možné nájsť aj na stránke www.respektprezdravie.sk.

– BSK –
Ďalšie
Životné prostredie
8. 6. 2023
Ošetrovanie stromov

V predchádzajúcich dňoch sa v centre mesta uskutočnili odborné arboristické práce, zamerané na…

Zobraziť celý článok
Šport
8. 6. 2023
Akvabely priniesli do Maliny medaily

Malacký klub synchronizovaného plávania zaznamenal v posledných súťažiach veľmi pekné umiestnenia.…

Zobraziť celý článok