20. 11. 2012
Zdravie školákov je alarmujúce
Zdravie školákov je alarmujúce. Pre alarmujúci zdravotný stav stredoškolákov pripravuje Bratislavský kraj zmenu a skvalitnenie stravovania v školských jedálňach, v školách vo svojej pôsobnosti organizuje športové aktivity, podporuje školské krúžky a prostredníctvom súťaží motivuje žiakov k športu. Zdravie stredoškolákov BSK mapuje v rámci projektu Rešpekt pre zdravie už rok.
 
„Snažíme sa, aby si mládež v Bratislavskej župe uvedomila, že len aktívny spôsob života je zdravý. Chceme ľudí vytiahnuť spred televízorov a počítačov a motivovať ich k športu a podľa doterajších výsledkov projektu je jasné, že sa nám to darí. Stredoškoláci prejavujú o svoj zdravotný stav záujem, v rámci Rešpektu pre zdravie sa ich zatiaľ dalo vyšetriť viac ako tritisíc,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Do projektu sa doteraz zapojilo 55 stredných škôl v pôsobnosti BSK.
 
Podľa priebežných výsledkov projektu má zhruba 30 percent chlapcov nadváhu alebo je obéznych, dievčat s nadváhou či obezitou je takmer 20 percent. Zhruba 15 percent dievčat trápi, naopak, podváha. Väčšina detí spáva menej ako osem hodín denne, významný počet dievčat užíva antikoncepciu a u chlapcov zaznamenali zvýšenú svalovú hmotu v dôsledku užívania potravinových doplnkov. Stredoškoláci holdujú fajčeniu – podľa priebežných výsledkov ich fajčí takmer 80 percent.
 
Projekt Rešpekt pre zdravie zahŕňa preventívne vyšetrenia žiakov, ktoré sa sústredia najmä na civilizačné ochorenia, medzi ktoré patria aj obezita a cukrovka. BSK realizuje projekt v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý takúto akciu uskutočňoval v prostredí základných škôl v Petržalke. Informácie o projekte je možné nájsť aj na stránke www.respektprezdravie.sk.

– BSK –
Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok