28. 8. 2019
Začína sa nový školský rok. Čo sa zmenilo v školách počas prázdnin?
V pondelok 2. septembra sa znovu otvárajú brány škôl, začína sa školský rok 2019/2020. Žiakov základných a stredných škôl čaká 190 dní v školských laviciach a 92 dní prázdnin. Leto rozhodne nebolo pre malacké školy obdobím ticha. Práve naopak, využili sa dni bez žiakov a vo veľkom sa opravovalo. 

ZŠ na Záhoráckej 
Najväčším mestským projektom v lete bola rozsiahla rekonštrukcia sociálnych zariadení v Základnej škole na Záhoráckej ulici. Ich stav bol už dlhodobo nevyhovujúci, niektoré bloky sa preto ani nepoužívali. Postupne sa obnovilo všetkých 15 blokov toaliet (učiteľské, dievčenské, chlapčenské). Kompletne nové sú aj obklady, sanita, stúpačky a rozvody, vďaka čomu budú mať žiaci dokonca aj teplú vodu. 
Na Záhoráckej bol počas prázdnin ruch aj vonku. S pomocou dotácií z Úradu vlády SR a Bratislavského samosprávneho kraja sa rekonštruuje atletická dráha v areáli školy. 
Stavebný ruch v lokalite bude pokračovať, pretože už o niekoľko dní by sa mala začať rekonštrukcia chodníka pri škole. Spolu s tým sa budú rozširovať vjazdy do areálu a opraví sa aj časť Kozej ulice v úseku od Záhoráckej po Hviezdoslavovu.

ZŠ na Štúrovej 
Štúrka začne nový školský rok s kompletne obnovenou kuchyňou. Mesto zafinancovalo nové podlahy, obklady, stropy i vzduchotechnika, pribudlo nové kuchynské vybavenie i veľkokapacitná umývačka. Škola má za vlastné peniaze novú dlažbu na toaletách a na chodbe pri školskom klube, natreté vonkajšie zábradlia, vymenené žalúzie, nový nábytok v triedach po bývalých deviatakoch i obnovené tesnenie na sklenenej streche átria. Výmena tartanovej dráhy na doskočisku skoku do diaľky ešte musí trochu počkať. 

ZŠ Dr. J. Dérera 
Dérerka  cez prázdniny upravila priestor školskej jedálne, aby mali žiaci dostatok priestoru na stravovanie. S tým súvisia aj zmeny v kuchyni, kde pribudlo nové vybavenie. Na tejto škole, rovnako ako aj na Štúrovej, dokončili modernizáciu školských učební z eurofondového projektu. Na Dérerke už netrpezlivo očakávajú jeseň, keď by sa mala začať výstavba novej modernej telocvične. 

MŠ na Štúrovej 
Škôlkari na Štúrke majú zrekonštruované šatne, kuchárky majú nové kuchynky s výdajňami a učiteľky sa môžu tešiť z obnovených kabinetov a sociálneho zázemia. Ukončili sa tak modernizačné práce na všetkých malackých škôlkach, teraz príde na rad rekonštrukcia jednotlivých kuchýň. V predchádzajúcom volebnom období mesto investovalo do materskej školy historicky najvyššiu sumu, ktorá presiahla 2 milióny €. 

Spojená škola sv. Františka Assiského
Cez prázdniny pokročili s projektom Kláštornej záhrady – ide o renováciu historického priestoru, ktorý vytvorí štyri zóny (meditačnú, oddychovú, náučnú a vzdelávaciu s prepojením na školskú knižnicu). Dokončuje sa revitalizácia hlavného školského piknikového parčíka, kde bude okrem sprístupnenej starobylej františkánskej studne a jazierka s fontánou aj priestor na vyučovanie v exteriéri. Pribudla interiérová EDEN-zóna, ktorá bude žiakom slúžiť na oddych, čítanie a stretávanie sa. 

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský
Ďalšie
Šport
23. 4. 2024
Záhoráci vstúpili do bojov o 5. miesto prehrou

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci sa po vypadnutí vo štvrťfinále play off predstavia v skupine…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 4. 2024
V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase

V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase Futbalisti FC Žolík Malacky prehrali v 23…

Zobraziť celý článok