Nastal čas, keď dozrievajú čučoriedky, lesné jahody, maliny a huby. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber týchto lesných plodov zakázaný a je v rozpore s ochranou prírody.
Zber je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny zakázaný v treťom až piatom stupni ochrany – teda aj na území národných parkov. Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je však zber povolený len pre vlastnú spotrebu. Za porušenie tohto zákazu hrozí previnilcovi pokuta, v blokovom konaní až do výšky zhruba 66 eur. Jej súčasťou môže byť aj odobratie nazbieraných lesných plodov. Za porušenie tohto zákazu vo väčšom rozsahu však hrozí pokuta až takmer 3 320 eur.
Lesné plody sú zdrojom potravy živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období. Lesné ovocie je pritom pre svoj obsah cukru na tento účel ako stvorené. Medzi takéto živočíchy patrí hlavne medveď hnedý, ale aj drobné hlodavce. Pre mnohé druhy vtákov – ako vzácny tetrov hlucháň, tetrov hoľniak je plod čučoriedky významným sezónnym zdrojom potravy.
Problémom je aj správanie sa zberačov v prírode. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase najviac lesných plodov používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú kríčky čučoriedok. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú potenciálnym zdrojom erózie. V neposlednom rade často po sebe zanechávajú odpad a tým, že sa pohybujú mimo turistických chodníkov, rušia pokoj aj v odľahlých, pokojových zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia.
– Ministerstvo životného prostredia SR –
Ocenenie pre L. Ballu
Náš kolega zMestského úradu Malacky, referent pre civilné núdzové plánovanie Ladislav Balla dostal…
S barinou pri Tescu by sa mala porátať drenáž
Intenzívne zrážky či lejaky sa vyskytovali vždy, no v ostatných rokoch sa množstvo vody, ktoré…