29. 4. 2022
Vznikne ďalšia cyklotrasa?
K aktuálne budovanej sieti mestských cyklotrás možno pribudne ďalšia – tá však bude tentoraz viesť mimo Malaciek. Ide o spojnicu pre cyklistov medzi Malackami a Studienkou. Keďže cyklotrasa by prechádzala cez vojenské lesy, k projektu sa musí vyjadriť aj ministerstvo obrany, ktoré už vydalo predbežný súhlas. 

Cyklotrasa by merala viac ako 12 kilometrov.  „Som veľmi opatrný v príprave tohto zámeru. Musíme získať ešte súhlas ochranárov. Zasiahneme totiž aj dve územia európskeho významu, Mešterova lúka a Rudava. Projekt cyklotrasy by však aspoň podľa mňa nemal niesť negatívne vplyvy,“ informoval primátor Juraj Říha.
Súčasťou cyklotrasy Malacky – Studienka by mohla byť aj samostatná cyklolávka ponad diaľnicu. Takéto riešenie preferuje aj malacká samospráva, pretože by išlo o bezpečný prechod cyklistov ponad diaľnicu. Občianske združenie Cyklokoalícia žiadalo zahrnúť cyklotrasu do navrhovanej diaľničnej križovatky D2 – Studienka, avšak so svojimi námietkami neuspelo. 

V akom štádiu sú ďalšie pripravované cyklotrasy? 

Družstevná – Radlinského 
Zmluva so zhotoviteľom diela je aktuálne na kontrole riadiaceho orgánu, ktorým je Bratislavský samosprávny kraj. V najbližších dňoch by malo mesto dostať návrh harmonogramu stavebných prác. 
Vzhľadom na dynamický nárast cien na stavebnom trhu sa samosprávy boria so zdražovaním zákaziek. Dotklo sa to aj projektu výstavby cyklotrasy Družstevná – Radlinského, kde bolo potrebné schváliť navýšenie rozpočtu poslancami mestského zastupiteľstva. 

Partizánska – Cesta mládeže 
Pripravujú sa podklady k verejnému obstarávaniu. Tvorba rozpočtu na dielo je mimoriadne náročná práve pre spomínané prudké výkyvy cien na stavebnom trhu.
 
Píla – Zámocký park 
Mesto podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (eurofondy). Projekt a žiadosť sú momentálne v hodnotení. 

Malacky – Rohožník 
Časť tejto cyklotrasy, ktorá vedie cez zastavané územie Malaciek a jej súčasťou bude aj cyklolávka nad diaľnicou, projektuje mesto a bude sa uchádzať o eurofondy. Časť mimo mesta, čiže „od tabule Malacky po tabuľu Rohožník“ pripravuje Bratislavský samosprávny kraj. 

A čo ďalšie cyklotrasy? 
Ako sme sa dozvedeli, mesto má v hľadáčiku aj cyklotrasu Plavecký Štvrtok – Malacky cez Vinohrádok. Jeden jej úsek bude súčasťou už schválenej trasy Partizánska – Cesta mládeže.
Samospráva ďalej informovala, že na iné úseky momentálne nie je kapacita, pretože mesto je na hranici schopnosti utiahnuť takéto veľké projekty po projektovej aj finančnej stránke.

Text a foto: -lp-

Ďalšie
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Dôležité dátumy

sobota 23. marec 7.00 – 22.00 h 1. kolo sobota 6. apríl, 7.00 – 22.00 h prípadné 2. kolo…

Zobraziť celý článok
Oznamy
Voľby
4. 3. 2024
Voľby prezidenta 2024: Ste v zozname voličov?

Občania (voliči) majú možnosť overiť si, či sú zapísaní v stálom zozname voličov a či sú údaje o…

Zobraziť celý článok