15. 8. 2011
Výstup na Vysokú zvládla osemdesiatka turistov

V nedeľu 14. augusta sa uskutočnil už štvrtý ročník Záhoráckeho výstupu na Vysokú (754 m n. m.). Usporiadateľmi dnes už pomaly tradičného podujatia boli Komisia pre vzdelávanie, mládež a šport pri MsZ v Malackách, Dom Matice slovenskej v Bratislave a v tomto roku pribudlo i Mestské centrum kultúry v Malackách. Výstup bol totiž zahrnutý do programu letných výletov pod vedením Martina Mráza, ktoré centrum organizuje. I vďaka nemu sa účastníci mohli dozvedieť množstvo zaujímavostí z oblasti ochrany prírody v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, ale aj o samotnej prírodnej rezervácii Vysoká. Garantmi  akcie boli Mesto Malacky a Obec Kuchyňa.

Počasie mali účastníci ako na objednávku,  a tak výstup zvládli všetci vrátane najmladšej účastníčky, trojročnej Danielky Jurkovičovej z Malaciek. Turistov bolo v doterajšej histórii výstupu najviac, takmer 80. Okrem plného autobusu z Malaciek (ktorý zafinancovalo Mesto Malacky, pozn. red.), ďalší účastníci prišli vlastnými autami.  Nechýbali medzi nimi  každoroční návštevníci tohto podujatia ako pán Pavol Fabšo, pre ktorého je Vysoká srdcovou záležitosťou. Na jej vrchole sa všetci zapísali do vrcholovej knihy a spolu sa odfotografovali. Každý účastník dostal očíslovaný upomienkový list na pamiatku, že Vysokú ozaj absolvoval.

Výstup bol súčasne Memoriálom Zuzky Krajčírikovej, mladej malackej turistky, známej organizátorky rôznych podujatí pre mládež a nádejnej umelkyne – drôtenkárky. Práve ona má na skalách Vysokej upevnenú pamätnú tabuľku, ktorú sem umiestnili po jej tragickej smrti v pohorí Vtáčnik. Po krátkom príhovore Antona Pašteku, podpredsedu komisie, si účastníci uctili jej pamiatku minútou ticha a predsedníčka Matice slovenskej v Malackách Mária Osuská za všetkých položila kyticu kvetov. K účastníkom sa prihovorila i Zuzkina mamička Božena Krajčíriková.

Po zostupe, počas ktorého sa turisti pristavili pri osviežujúcom prameni horskej vody, ich čakalo občerstvenie na Vývrate, ktoré zabezpečila obec Kuchyňa. No a okolo štvrtej sa už všetci rozchádzali domov od Športovej haly Malina spokojní s prežitým dňom a mnohí aj s predsavzatím zísť sa aj o rok na Vysokej.

Anton Pašteka; Foto: archív autora

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok