10. 7. 2019
Výnimočný strom v cirkevnej škole

Záver školského roka 1968/69 bol pre vtedajších žiakov 9. A a 9. B triedy výnimočný. Mali 15 rokov, v júni si prevzali občianske preukazy a na podnet triednych učiteliek Dubajovej a Pullmanovej zasadili v areáli cirkevnej školy 10-ročný smrek. Daroval ho dedko deviataka Petra Kráľa z Rohožníka. Chlapci vykopali jamu, dievčatá ho polievali. Stal sa ozdobou i  pozdravom pre ďalšie generácie žiakov i pre vlastné deti a vnúčatá.  
Historický smrek sa nachádza za ozdobným betónovým plotom v smere od kláštora ku škole. Koncom mája 2019 sa títo žiaci po 45 rokoch stretli. Vždy, keď išli okolo, videli, ako ich strom rastie do výšky aj do krásy. V čase zasadenia mal približne 60 centimetrov, dnes už je vysoký ako strecha kláštora. Je krásnou ozdobou areálu i spomienkou na uplynulých 45 rokov života okolo nás.  
Pred prírodnými živlami ho chráni kláštor i okolité vysoké budovy. Dúfajme, že naďalej bude mohutnieť a rásť pre potešenie každého návštevníka školy i mesta a zároveň pripomínať pekný zámer z minulosti.

Text: A. Dubajová, foto: S. Osuský 

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok