20. 9. 2021
Výnimočné filmy už dnes v Kine Záhoran. Tieto tituly si nenechajte ujsť
Ekotopfilm prináša do Malaciek výber najzaujímavejších tematických filmov z celého sveta. Filmy si môžete pozrieť zadarmo a zadarmo sa tiež môžete zúčastniť na diskusii odborníkov a zástupcov mesta o téme: „Malacky, sme pripravení na zmenu klímy?“ Významné ekologické témy prichádzajú do Kina Záhoran Malacky dnes 20. septembra. 
Večerný program je určený pre širokú verejnosť. Premietanie začína o 16.00 h filmom Stratení králi Bioka o ostrove Bioko a o jednom z najmenej známych primátov na svete: mandrilovi čiernotvárom. Ostrov Bioko ležiaci približne 32 kilometrov od západného pobrežia Afriky je výnimočný najmä rozmanitosťou druhov, sopečným pôvodom a hustým dažďovým pralesom. O 17.00 h nasleduje diskusia odborníkov a zástupcov mesta o zmene klímy a o tom, ako zmena ovplyvní život v našom meste. O 19.00 začne premietanie filmu Kráľovná bez zeme o ľadovej medvedici, ktorej sa biotop doslova topí pod nohami. Posledný film s názvom Čokoládové srdce temnoty je o detskej práci na kakaových plantážach. Detská práca už mala byť dávno minulosťou, napriek tomu vykorisťovanie detí stále existuje. Čokoládové srdce temnoty začína o 20.00 h. 
Vstup do kina je voľný.

FILMOVÝ A SPRIEVODNÝ PROGRAM
16:00 STRATENÍ KRÁLI BIOKA
Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Táto terra inkognita sa volá BIOKO. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry.  Tento film skúma tajné životy mandrilov a ich záhadného ostrovného domova, prostredníctvom rodinnej tlupy a novorodenca, ktorý po prvýkrát objavuje tento tropický raj so všetkými jeho výzvami.

17:00 MIMO PLÁTNA: Diskusia “Malacky, sme pripravení na zmenu klímy?”
Čo môžu mestá robiť, aby sa pred klimatickou krízou dokázali efektívne ubrániť a čo práve naopak najviac škodí v meste pri zhoršovaní klímy? Dopady zmeny klímy ako sú nárast priemerných teplôt, častejšie a intenzívnejšie vlny horúčav, prívalové zrážky spôsobujúce záplavy, suchá, víchrice a ďalšie majú dopad na celú planétu, ale mestá so svojou infraštruktúrou, hustotou obyvateľstva a množstvom spevnených plôch sú na tieto dopady zvlášť zraniteľné. Mestá patria medzi najväčších producentov skleníkových plynov. Teda mestá sú jedným z pôvodcom súčasnej a budúcej klimatickej krízy, ale súčasne aj obeťou. Z tohto dôvodu v procese reakcie na zmenu klímy treba mestám venovať veľkú a špecifickú pozornosť.

19:00 KRÁĽOVNÁ BEZ ZEME
Skutočný príbeh o stretnutí nádhernej polárnej medvedici Polárke s nórskym filmárom Asgeirom Helgestadom. Je 4-ročnou cestou po Špicbergoch. Zvyšujúce sa teploty majú za následok dramatické zmeny ekosystému v podobe rekordne rýchlo sa topiaceho ľadu. Film sa zamýšľa nad otázkou: Keďže je Zem domovom nás všetkých, môžeme si dovoliť ignorovať, čo sa s ňou deje?

20:00 ČOKOLÁDOVÉ SRDCE TEMNOTY
V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje?

Ďalšie
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok