13. 11. 2008
Vízia budúcnosti sídliska Juh

Vo štvrtok 13. 11. sa konalo verejné prerokovanie urbanisticko-krajinárskej štúdie riešenia verejných priestorov obytného súboru Malacky – Juh. Autorkou štúdie je architektka Daniela Gažová, ktorá projekt prezentovala spolu s vedúcou oddelenia dopravy a stavebného poriadku Gabrielou Rehákovou a Viliamom Končekom. Štúdia má slúžiť na vytvorenie vízie, ako by mohlo sídlisko Juh po čase vyzerať a k čomu má smerovať.

Pretože sídlisko Juh má asi 3000 obyvateľov, na prezentáciu projektu v prvej fáze mesto prizvalo len 26 domových dôverníkov, z ktorých väčšina sa na stretnutí zúčastnila. Z poslancov za príslušný obvod sa zúčastnil Ladislav Čas. Štúdia vychádza z predpokladu, že Juh nebude zahusťovaný výstavbou bytových domov. Prihliada na dopravu, parkovanie, umiestnenie ihrísk pre mladšie i staršie deti, odpadových kontajnerov, oddychové plochy a výbehy pre psov.

Architektka Daniela Gažová upozornila na súčasné chaotické rozmiestnenie predajní, problémy s parkovaním, ktoré nevyriešilo ani pridanie 120 miest, a na absenciu obchodnej vybavenosti sídliska. V budúcnosti tu majú vyrásť dve nové obchodno-obslužné centrá v koncových bodoch línie pešej zóny v stredovej časti sídliska. Podľa návrhu pribudnú dve autobusové zastávky a niekoľko stánkov na prenájom. Štúdia predpokladá aj vytvorenie dopravného okruhu okolo sídliska, ktorý vznikne vďaka zobojsmerneniu Tillnerovej ulice (rovnobežná so Stupavskou). Zeleň sa dočká revitalizácie a kontajnery budú oplotené.

Architektka načrtla aj možnosť vzniku oddychovej, resp. športovo-rekreačnej zóny pri potoku Malina. V okolí zdravotného strediska sa vytvorí park na voľný pohyb psov. Detské ihriská vzniknú pri nákupnom centre, ďalej v ústrednom priestore sídliska a pri ubytovni. „Veľký potenciál vidím vo využití prízemných bytov bez balkónov, ktoré sa môžu prepojiť terasami,“ prezradila svoju víziu D. Gažová.

V diskusii sa najviac skloňovalo problémové parkovanie, ktoré sa v budúcnosti bude zrejme riešiť garážami. Občania sa sťažovali na nemožnosť prejazdu k vchodom pre autá záchrannej služby, na niektoré zásahy do zelene a nepozdával sa im ani plánovaný výbeh psov pri zdravotnom stredisku.

Mesto do 15. decembra očakáva vecné a konštruktívne pripomienky občanov na internetovom portáli mesta www.malacky.sk, kde je štúdia sprístupnená.

Návrhy občanov budú vyhodnotené a po zvážení aj zapracované do štúdie, ktorá je v štádiu vízie, teda nie je nemenná. Isté je, že všetky zásahy, ktoré sa zrealizujú už v budúcom roku, budú v súlade so štúdiou, a teda aj s víziou, ktorá sa bude napĺňať postupne.

Text: Simona Šípová, Tatiana Búbelová; Foto: -sisa-
Aktualizované 14. 11. 2008 o 14.05 h

Štúdia:
textová časť (.doc – 128 kB)

vizualizácia (.jpg – 10 MB)


perspektívy (.jpg – 13,3 MB)

Ďalšie
Doprava
29. 9. 2023
Prichádza nové dopravné značenie pre chodcov

Kpriechodom pre chodcov pribudnú miesta na prechádzanie Aktuálne stavebné úpravy na hlavnej…

Zobraziť celý článok
Samospráva
29. 9. 2023
Zastupiteľstvo: nové námestie, nová pediatrická ambulancia, dotácia pre…

Vo štvrtok 21. septembra rokovali poslanci mestského zastupiteľstva. Na programe boli ekonomické…

Zobraziť celý článok