10. 2. 2015
Videobeseda s Južným Sudánom

Študenti štátneho gymnázia sa opäť zapojili do medzinárodného projektu Afrika bez mýtov. Vo štvrtok 5. februára sa v rámci 70-minútového rozhovoru rozprávali cez  skype s terénnym pracovníkom  organizácie Človek v ohrození – Tomášom Bokorom, ktorý pôsobí momentálne v Južnom Sudáne.

Tomáš študentom 1. ročníka gymnázia predstavil seba aj  krajinu Južný Sudán a priblížil projekty, do ktorých sa zapája. Je to predovšetkým pomoc drobným poľnohospodárom, ktorých školia a učia samostatne hospodáriť a dopestovať si plodiny, ktoré im vydržia dlhší čas v prípade nepriaznivého počasia v období dažďov.

Voľba diskutovať o problémoch Južného Sudánu nebola náhodná, keďže študenti v decembri zorganizovali na škole zbierku a jej výťažok putoval práve do Južného Sudánu na pomoc drobným roľníkom. „Tento projekt je už tradičným na našej škole v rámci predmetu Človek v ohrození,“ hovorí vyučujúca z gymnázia J. Pagáčová

„Videobeseda bola veľmi zaujímavá, poučná a prispela k väčšej informovanosti našich študentov o problémoch a živote v Južnom Sudáne. Prijať poznatky od človeka, ktorý sa dennodenne stretáva s obyvateľmi Južného Sudánu, bolo pre študentov obohacujúce a veľmi autentické. Vítali možnosť aktuálne sa opýtať na konkrétne otázky,“ priblížila J. Pagáčová.

Otázky študentov sa týkali života v mestách a na dedine, možností trávenia voľného času a tiež zdravotných problémov. Malackí študenti boli prekvapení, že priemerný vek obyvateľov je veľmi nízky  (35 – 40 rokov). „Po skončení spojenia študenti spontánne vyslovovali svoje pocity a z celej diskusie vyžarovala väčšia úcta k tomu, čo považovali doteraz za samozrejmosť – dostatok pitnej vody, voľný čas a možnosť vzdelávať sa. Bolo im smutno z toho, že ich rovesníci sa majú oveľa, oveľa horšie,“ opisuje ďalej vyučujúca.

Poznať problémy a snažiť sa aspoň malou čiastkou pomôcť. To sú základné piliere globálneho vzdelávania, ktoré má na malackom gymnáziu svoje pevné miesto. „Veríme, že prijať poznanie o Afrike bez mýtov od ľudí, ktorí ju dôverne poznajú,  je pre našich študentov to najlepšie globálne vzdelávanie,“ uzavrela J. Pagáčová.

Text, foto: -gym- (upr.)

Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok