4. 12. 2019
Vianočné trhy na Kláštornom námestí budú rovnako krásne a čarovné

Ako výjav zo zimných obrázkov Josefa Ladu – i tak môžu pôsobiť tohtoročné vianočné trhy v Malackách. Vedenie radnice verí, že sviatočná dedinka s kostolom, stromčekom, stánkami s rôznymi maškrtami, a to všetko v područí ďalších monumentálnych stromov, navodí tú správnu atmosféru. Adventné Malacky 2019 otvorilo veľkolepé vystúpenie Bratislavského chlapčenského zboru v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

V nedeľu 1. decembra sa začal advent. Pre naše mesto to už tradične znamená začiatok plejády kultúrnych a spoločenských podujatí v rámci jedného veľkého podujatia – Adventných Malaciek.

Chlapčenský zbor so standing ovation  
V prvú adventnú nedeľu sa v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie predstavilo zoskupenie zvučného mena – Bratislavský chlapčenský zbor. Na slovenskej umeleckej scéne pôsobí od roku 1982. Jeho zakladateľkou i dirigentkou je Doctor Artis Magdaléna Rovňáková, klaviristkou Mgr. art. Dana Hajóssy a druhým dirigentom MgA. Ph.D. Gabriel Rovňák ml. Zbor pripravil aj tento rok pre svojich fanúšikov veľkú hudobnú vianočnú nádielku, pričom ich bohatý december otvoril práve koncert v Malackách. Teleso, okrem iného, disponuje širokým repertoárom sakrálnej hudby. „Búvaj, dieťa krásne, uložené v jasle,“ táto i ďalšie piesne a koledy sa niesli chrámom zaplneným do posledného miesta, ba stálo sa až vonku. Chlapci boli za veľmi pekný koncert odmenení standing ovation a publikum si vyžiadalo i prídavok.

Prvá svieca už horí
Adventný koncert a slávnostné otvorenie Adventných Malaciek 2019 umocnilo zapálenie prvej sviece na mestskom adventnom venci, ktorého sa zhostil primátor. Malačanov a širokú verejnosť pozdravil a zároveň pozval na nastávajúce podujatia: „Želám vám, priatelia, pokoj a šťastie vo vašich rodinách, nech prevláda len vzájomné pochopenie medzi vašimi blízkymi. Dnešným symbolickým zapálením prvej sviece na mestskom adventnom venci a pripraveným adventným koncertom sme začali aj Adventné Malacky 2019. Tento rok sme nerúbali žiadny strom, ale vyzdobili jeden v parku na Kláštornom námestí, ktorý ste si možno doteraz ani nevšimli. Okolo neho budú od soboty 14. decembra pripravené aj vianočné trhy. Tie sme museli premiestniť spod úradu kvôli začínajúcej výstavbe podzemnej garáže. Som však presvedčený, že budú rovnako krásne a čarovné.“

Vianočné trhy na novom mieste

Neodmysliteľnou súčasťou Adventných Malaciek sú vianočné trhy. Ich presun z Mierového námestia na Kláštorné námestie prekvapil nejedného Malačana. „Príprava vianočných trhov sa nezačína týždeň či dva pred podujatím, ale už v lete. Je známe, že v mieste Mierového námestia má byť v dohľadnej dobe stavenisko z dôvodu výstavby polyfunkčného objektu Severín. Nemohol som predvídať situáciu v jeseni či v zime, a teda ani si zobrať na zodpovednosť zabezpečenie prípravy vianočných trhov na pôvodnom mieste. Ak by sa výstavba Severína začala počas leta – a to bola podstatná vec, ktorá ovplyvnila naše rozhodnutie, organizáciu trhov by sme nedokázali zmeniť. Preto sme rovno rozhodli o presune podujatia na Kláštorné námestie do parku,“ vysvetlil primátor Juraj Říha. Ak výstavba nebude potrebovať parkovisko, priestor Mierového námestia bude aj počas vianočných trhov využitý na parkovanie.


Primátor tiež dostáva od ľudí otázky súvisiace s vianočným stromom. Priamo v parku na Kláštornom námestí je ozdobený veľký ihličnan. Podľa slov J. Říhu nemalo význam stínať  a osádzať strom na tradičnom mieste, keď  sa vianočné trhy budú konať len cez cestu. „Celkovo to bude iné, komornejšie. Rešpektujeme názor miestnej farnosti a vypúšťame veľké pódium. Vyskúšame si a otestujeme trhy aj s výhľadom na budúci rok, keď už bude stavba Severína prebiehať. Ideme do neznámeho, čaká nás niečo nové. Obyvateľov pozývam, nech si to prídu užiť,“ povedal primátor.   

Text: I. Sochorová, foto: S. Osuský

Ďalšie
Šport
12. 6. 2024
Patrik Koch si zahral NHL, v zámorí zostáva

Hokejového obrancu a rodáka z Malaciek Patrika Kocha čaká sťahovanie. Jeho klub Arizona Coyotes,…

Zobraziť celý článok
Služby
Oznamy
11. 6. 2024
Zberný dvor na Partizánskej bude zatvorený

Od piatku 14. júna do stredy 19. júna bude zberný dvor na Partizánskej ul. ZATVORENÝ.V prípade…

Zobraziť celý článok