7. 3. 2014
Vejár (vraj) nie je prežitok...
„Dáma bez vejára – nepredstaviteľné,“ tvrdí dlhoročná zberateľka vejárov Jarmila M. Barborjaková, ktorá od štvrtka 6. 3. v Malackom kaštieli vystavuje výsledky svojej celoživotnej zberateľskej vášne. Vejáre z rozličných kútov sveta a na každú príležitosť – na všedný deň, na ples, svadobné či smútočné, ale dokonca aj detské či na športové príležitosti – to všetko je zhromaždené vo výstavných priestoroch kaštieľa a prístupné pre verejnosť do konca marca.

Na vernisáži hosťom predstavila históriu vzniku vejárov, a to doslova od Adama, Evy a jej figových listov, ktoré sa neskôr začali nahradzovať a používať nielen na zahaľovanie, ale aj ovievanie. „Pohyby vejárom mali kedysi svoj presný význam a ženy ich účinne využívali na koketovanie s mužmi. Mocné vládkyne zasa pohybom vejára neraz vyriekli ortieľ smrti nad mnohými nešťastníkmi,“ rozhovorila sa zberateľka – pani učiteľka z jednej z malackých základných škôl.

Výklad s osobným vejárom v ruke, ktorý hostiteľka odložila, len keď chcela vziať do rúk a predstaviť niektoré zo skvostov svojej zbierky – priblížil veľa neznámych detailov o módnom doplnku, ktorý už väčšine súčasníkov pripadá ako prežitok. Vraj to nie je tak a na najväčšie plesy by dámy nemali vojsť bez vejára a rukavičiek. V kaštieli nájdete vejáre s horoskopmi na opačnej strane, s príbehmi lásky – vyrábané na zákazku, darované i prácne získané, ale všetky naozaj krásne.

Text, foto: T. Búbelová
Ďalšie
Spoločnosť
30. 11. 2023
Nový podcast MALACKY NAHLAS - prvý diel

Milí Malačania, začíname s novým podcastom MALACKY NAHLAS. Budeme sa v ňom venovať dôležitým a…

Zobraziť celý článok
Doprava
Rozvoj
29. 11. 2023
Rekonštrukcia Ulice Martina Benku bude pokračovať na jar

Bratislavská vodárenská spoločnosť už skončila kompletnú rekonštrukciu vodovodu a kanalizácie na…

Zobraziť celý článok