7. 3. 2014
Vejár (vraj) nie je prežitok...
„Dáma bez vejára – nepredstaviteľné,“ tvrdí dlhoročná zberateľka vejárov Jarmila M. Barborjaková, ktorá od štvrtka 6. 3. v Malackom kaštieli vystavuje výsledky svojej celoživotnej zberateľskej vášne. Vejáre z rozličných kútov sveta a na každú príležitosť – na všedný deň, na ples, svadobné či smútočné, ale dokonca aj detské či na športové príležitosti – to všetko je zhromaždené vo výstavných priestoroch kaštieľa a prístupné pre verejnosť do konca marca.

Na vernisáži hosťom predstavila históriu vzniku vejárov, a to doslova od Adama, Evy a jej figových listov, ktoré sa neskôr začali nahradzovať a používať nielen na zahaľovanie, ale aj ovievanie. „Pohyby vejárom mali kedysi svoj presný význam a ženy ich účinne využívali na koketovanie s mužmi. Mocné vládkyne zasa pohybom vejára neraz vyriekli ortieľ smrti nad mnohými nešťastníkmi,“ rozhovorila sa zberateľka – pani učiteľka z jednej z malackých základných škôl.

Výklad s osobným vejárom v ruke, ktorý hostiteľka odložila, len keď chcela vziať do rúk a predstaviť niektoré zo skvostov svojej zbierky – priblížil veľa neznámych detailov o módnom doplnku, ktorý už väčšine súčasníkov pripadá ako prežitok. Vraj to nie je tak a na najväčšie plesy by dámy nemali vojsť bez vejára a rukavičiek. V kaštieli nájdete vejáre s horoskopmi na opačnej strane, s príbehmi lásky – vyrábané na zákazku, darované i prácne získané, ale všetky naozaj krásne.

Text, foto: T. Búbelová
Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok