26. 5. 2011
Včely v kaštieli
V stredu 25.5. si robotníci pracujúci v Malackom kaštieli všimli neobvykle veľký roj včiel, ktorý sa usídlil na jednom zo stromov na nádvorí. Po informácii o tomto probléme sa  pracovníci mestského úradu rozhodli postaviť k problému environmentálne a včely zachrániť. Namiesto likvidácie hasičmi sa rozhodli najskôr povolať k včelám profesionálneho včelára. Nebolo však jednoduché skontaktovať sa s osobou, ktorá by bola ochotná čo najrýchlejšie prísť a včely odchytiť. Nakoniec predsa len  pomohli hasiči, ktorí poskytli ten správny kontakt.
Ján Švec s manželkou Martou dorazili do hodiny do kaštieľa a hneď sa dali do práce. Lapačkou z vrecoviny včelár odchytil hlavný roj včiel i s kráľovnou. Značná časť včiel zostala naďalej na strome, a tak bol odchyt ešte raz zopakovaný. „Včely tu museli byť už minimálne dva dni, inak by všetky vleteli postupne do boxu,“ dodal Ján Švec. Včely by podľa neho nezostali na tomto mieste dlho a nepredstavovali reálne nebezpečenstvo, samozrejme, pokiaľ by ich niekto nevydráždil.
Záchrana včiel sa teda vydarila a roj sa už nachádza na novom mieste mimo navštevovaného nádvoria kaštieľa. Nakoľko v súčasnosti prichádza v rámci Slovenska k veľkému úbytku včelstiev, všetkým „záchrancom“ patrí srdečná vďaka.
 

Text: /naty,awe/, foto: awe
Ďalšie
Mestská polícia
Práca
Oznamy
3. 2. 2023
Mestská polícia Malacky prijme príslušníka

Mesto Malacky vyhlasuje prijímacie konanie na obsadenie miesta – príslušník Mestskej polície…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
2. 2. 2023
Karnevalová paráda v Cvečku

Novučičké priestory Komunitného centra pri Cvč privítali v piatok 27. januára všetky…

Zobraziť celý článok