26. 5. 2011
Včely v kaštieli
V stredu 25.5. si robotníci pracujúci v Malackom kaštieli všimli neobvykle veľký roj včiel, ktorý sa usídlil na jednom zo stromov na nádvorí. Po informácii o tomto probléme sa  pracovníci mestského úradu rozhodli postaviť k problému environmentálne a včely zachrániť. Namiesto likvidácie hasičmi sa rozhodli najskôr povolať k včelám profesionálneho včelára. Nebolo však jednoduché skontaktovať sa s osobou, ktorá by bola ochotná čo najrýchlejšie prísť a včely odchytiť. Nakoniec predsa len  pomohli hasiči, ktorí poskytli ten správny kontakt.
Ján Švec s manželkou Martou dorazili do hodiny do kaštieľa a hneď sa dali do práce. Lapačkou z vrecoviny včelár odchytil hlavný roj včiel i s kráľovnou. Značná časť včiel zostala naďalej na strome, a tak bol odchyt ešte raz zopakovaný. „Včely tu museli byť už minimálne dva dni, inak by všetky vleteli postupne do boxu,“ dodal Ján Švec. Včely by podľa neho nezostali na tomto mieste dlho a nepredstavovali reálne nebezpečenstvo, samozrejme, pokiaľ by ich niekto nevydráždil.
Záchrana včiel sa teda vydarila a roj sa už nachádza na novom mieste mimo navštevovaného nádvoria kaštieľa. Nakoľko v súčasnosti prichádza v rámci Slovenska k veľkému úbytku včelstiev, všetkým „záchrancom“ patrí srdečná vďaka.
 

Text: /naty,awe/, foto: awe
Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
30. 11. 2023
Nový podcast MALACKY NAHLAS - prvý diel

Milí Malačania, začíname s novým podcastom MALACKY NAHLAS. Budeme sa v ňom venovať dôležitým a…

Zobraziť celý článok