16. 10. 2012
Väčšina áut slepcovi s paličkou nezastavila

Len na jednom zo štyroch priechodov dala prednosť slepcovi väčšina vodičov. Celkovo v Bratislavskom kraji nezastavila polovica áut. V Malackách viac ako polovica. Také sú výsledky dopravno-výchovnej akcie s názvom Deň bielej palice. Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice (15.10.) ho zorganizovali Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Prezídium Policajného zboru SR

Cieľom akcie bolo otestovať ohľaduplnosť vodičov a upozorniť ich na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom.

Nevidiaci chodci s bielymi palicami skrížili vodičom cestu v 46 mestách na 55 priechodoch pre chodcov. Bratislavský kraj vyšiel z testu najhoršie. Nezastavila viac ako polovica z 1501 testovaných vodičov (50,43 %). Okrem Bratislavy počítali autá aj v Malackách a Pezinku. V Malackách zo 172 áut nezastavilo 89.

Spomedzi krajov najpriaznivejšie výsledky sú z Trenčianskeho kraja, nevidiacich cez priechod tu nepustilo 10,29 % vodičov.
Od začiatku tohto roku zomrelo pri dopravných nehodách na celom Slovensku 45 chodcov, z toho desať na priechode pre chodcov.

Biela palica sa ako symbol nevidiacich, ktorý sú účastníci cestnej premávky povinní rešpektovať, používa od roku 1931 na podnet Francúzky Guilly d´Herbemontovej.

– mija –

Zdroj: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Ďalšie
Životné prostredie
8. 6. 2023
Ošetrovanie stromov

V predchádzajúcich dňoch sa v centre mesta uskutočnili odborné arboristické práce, zamerané na…

Zobraziť celý článok
Šport
8. 6. 2023
Akvabely priniesli do Maliny medaily

Malacký klub synchronizovaného plávania zaznamenal v posledných súťažiach veľmi pekné umiestnenia.…

Zobraziť celý článok