Predseda BSK Pavol Frešo, poslanec NR SR Ľudovít Kaník a poslanec BSK Marian Haramia predstavili dnes (11.7.) návrh zákona o boji proti čiernym stavbám. Urobili tak priamo pri jednej z najznámejších čiernych stavieb na Slovensku, pri rómskej osade v Plaveckom Štvrtku. „Som rád, že sa zákon uvádza do života tu v Plaveckom Štvrtku, ktorý je známa lokalita, kde tieto stavby vznikali a vznikajú, dokonca na miestach, ktoré sú životu veľmi nebezpečné – priamo na plynovode. Zákon sa však týka aj ľudí, ktorí majú na to, aby si kúpili pozemky a stavajú napríklad v chránených prírodných oblastiach v Malých Karpatoch či pri rieke Morava,“ povedal poslanec BSK a MsZ v Malackách Marian Haramia (SDKÚ-DS).
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja a poslanec NR SR Pavol Frešo (SDKÚ-DS) vysvetlil, že hľadali riešenie, ako zamedziť rozširovaniu čiernych stavieb na celom Slovensku. Výsledkom je návrh zákona, ktorý „zariadi zbúranie novo vytvorených čiernych stavieb.“ Predkladatelia chcú, aby bol zákon účinný už od 1. októbra tohto roku.
Pavol Frešo uviedol, že cieľom zákona je nastoliť základnú spravodlivosť: „To znamená, keď chcem bývať, keď chcem niekde stavať, tak musím kúpiť pozemok, musím splácať hypotéku, musím sa o seba starať. Neexistuje, aby sme boli v situácii, keď na cudzích pozemkoch vznikajú čierne stavby. Keď sa bude v parlamente hlasovať o našom zákone, tak sa hlasuje o tom, či konečne po mnohých mnohých desaťročiach od 1.10. budú alebo nebudú vznikať čierne stavby na cudzích pozemkoch. Ak bude tento zákon prijatý, od 1.10. každá novovznikajúca čierna stavba na cudzom pozemku bude zo zákona zbúraná.“
Ľudovít Kaník vysvetlil, že navrhovaný zákon zruší čiernu stavbu už v zárodku: „Pokiaľ majiteľ oznámi stavebnému úradu, že na jeho pozemku vznikla bez jeho súhlasu stavba alebo akýkoľvek iný objekt a žiada vydať rozhodnutie o zrušení stavby, stavebný úrad tak vykoná do 30 dní. Do 30 dní rozhodne o odstránení stavby a do 60 dní bude stavba odstránená na náklady zhotoviteľa stavby. Ak by zhotoviteľ nemal prostriedky alebo by odmietol spolupracovať, tak odstráni stavbu sám stavebný úrad. Nekompromisne, jednoducho, v krátkych lehotách, pretože to je jediná cesta na to, ako urobiť týmto neduhom, ktoré sa rozrastajú po celom Slovensku, rázny koniec.“
Návrh zákona rieši novovznikajúce čierne stavby, pretože podľa Kaníka to je ten potrebný prvý krok: „ Keď toto dosiahneme, môžeme riešiť všetky čierne stavby. Ale bez prvého kroku, bez toho, aby sme zabránili vznikaniu nových stavieb, aby sme nastolili zákonný stav, ktorý je jednoducho a rýchlo vymáhateľný, aby sme ochránili majetok občanov, bez toho, aby sa mohli účinne brániť, sa nemôžeme pohnúť ďalej.“
– text, foto: mija –
Veľká cena Malaciek v jude
Sobota 21. septembra patrila v meste judu. JUDO-club TJ Strojár v spolupráci s mestom a Centrom…
Jesenná deratizácia
MsÚ Malacky určuje termín na vykonanie jesennej preventívnej celoplošnej deratizácie na území…