25. 10. 2023
V Odkaze pre starostu sa nám stále darí

Keď sa naše mesto 1. februára 2016 pripojilo k projektu Odkaz pre starostu, boli sme jubilejnou 100. samosprávou. Dnes ich je zapojených vyše 170 z celého Slovenska. Úroveň komunikácie a spôsob riešenia podnetov každoročne hodnotí Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. V hodnotení riešenia podnetov za minulý rok sme medzi samosprávami do 20-tisíc obyvateľov zvíťazili a v hodnotení komunikácie sme obsadili 2. miesto.

            Dvanásť rebríčkov, z toho desať víťazstiev, jedno druhé a jedno tretie miesto – taká je celková bilancia Malaciek za 6 rokov. „Projekt Odkaz pre starostu vnímame už ako neodmysliteľnú a stabilnú súčasť života samosprávy. Malačania sú veľmi vnímaví vo vzťahu k verejnému priestoru, preto sú našimi „očami a ušami“ v teréne všade tam, kde nie sme práve v tej chvíli my,“ povedal primátor Juraj Říha.

            Všetky podnety za Malacky sa sústreďujú u administrátora portálu za naše mesto Matúša Gelingera: „Za takmer 7 rokov sme od obyvateľov dostali 2491 podnetov. Nie každý sa dá vyriešiť okamžite. Niektoré si vyžadujú rozsiahlejšie stavebné práce a vysoké investície. Takisto sa stáva, že sa podnety netýkajú iba samosprávy, ale iných subjektov.“ Zdôrazňuje, že za dobrými výsledkami je aj spolupráca s kolegami z mestského úradu a s pracovníkmi mestskej komunálnej spoločnosti Tekos.

            Odkaz pre starostu existuje vo forme webstránky a mobilnej aplikácie. Podnet, ktorý upozorňuje  na nedostatky vo verejnom priestore, môže poslať každý obyvateľ mesta. Treba k nemu pripojiť názov, stručný opis, adresu a fotografiu. Neprípustné sú vulgarizmy ani osobné útoky voči konkrétnym ľuďom. Ešte pred pár rokmi prevažovali požiadavky na opravy ciest a chodníkov, avšak dominujúcim trendom z posledných rokov je najmä zeleň a životné prostredie.

Ak si všimnete nejaký nedostatok vo verejnom priestore – poškodenú preliezačku, smetný kôš či lavičku, prípadne výtlk na ceste alebo preplnený kontajner – svoj postreh môžete adresovať mestu cez Odkaz pre starostu. „Portál Odkaz pre starostu vnímame ako ďalšieho zamestnanca mestského úradu, ktorý veľmi efektívne monitoruje mesto. Dbáme na to, aby sme s ľuďmi komunikovali a vyriešili čo najviac podnetov. Mesto je totiž kvalitným a dobrým miestom pre život nielen vtedy, keď sa buduje,  ale aj keď odstraňuje nedostatky. Ďakujeme Odkazu pre starostu, že nám pomáha,“  zhodnotil viceprimátor Milan Ondrovič

Text a foto: Ľ. Pilzová

Hodnotenie Malaciek

2017: komunikácia 1., riešenie podnetov 1.

2018: komunikácia 1., riešenie podnetov 3.

2019: komunikácia 1., riešenie podnetov 1.

2020: komunikácia 1., riešenie podnetov 1.

2021: komunikácia 1., riešenie podnetov 1.

2022: komunikácia 2., riešenie podnetov 1.

Rok 2022 – samosprávy do 20 tisíc obyvateľov – komunikácia:

  1. Snina
  2. Malacky
  3. Púchov

Rok 2022 – samosprávy do 20 tisíc obyvateľov – riešenie podnetov:

  1. Malacky
  2. Dolný Kubín
  3. Púchov
Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok