24. 2. 2017
V meste je miesto pre mamičky a ich deti
Prišiel rok so sedmičkou na konci. Dúfajme, že nám toto šťastné číslo prinesie naozaj šťastie v rodine, v práci, v zdraví, v láske… a Materskému centru Vánok šťastie v podobe nových mamičiek, ktoré nenapĺňa na materskej či rodičovskej dovolenke iba pranie, žehlenie, varenie a staranie sa o deti, ale ktoré by chceli svoj „dovolenkový“ čas s deťmi tráviť produktívnejšie.

Áno, je to možné. Svoje skúsenosti, ktoré mamičky nadobudli prácou, štúdiom či cestovaním, môžu zužitkovať práve v MC Vánok. Ide to aj naopak. Mamičky – členky vo Vánku sú častokrát vysokoškolsky vzdelané s  mnohými skúsenosťami z oblasti školstva, práva, informačných technológií, personalistiky či sociálnej oblasti a absolútne prirodzene si medzi sebou vymieňajú skúsenosti a informácie. „Často sa stretávam s tým, že mamičky, ktoré k nám prídu, mi hovoria, že by prišli aj skôr, ale jednoducho o našom zariadení nevedeli,“ hovorí Lenka Straská, štatutár MC Vánok. „Pritom využívame možnosti propagácie cez mestské médiá, na sociálnych sieťach alebo na verejných priestranstvách, kde sa snažíme informovať o našich aktivitách, ktorých počas roka skutočne nie je málo.“

Karneval s dobrým koncom
V nedeľu 5. februára sme mali mať v Spoločenskom dome Valentínsky karneval  s bohatým programom a darčekom pre každé dieťa, avšak príroda to zariadila inak. V ten deň sa na streche budovy začal topiť sneh, ktorý spôsobil havarijnú situáciu. Naše šikovné členky však nelenili a urobili všetko pre to, aby sa karneval  mohol  konať v MC Vánok a v priľahlej miestnosti Centra voľného času. Za pomoc zo srdca ďakujeme riaditeľke CVČ Alžbete Šurinovej a jej kolegom, ktorí nám vždy ochotne pomôžu a sú z nich vlastne naši skrytí členovia – dobrovoľníci. Nakoniec sa všetko dobre skončilo ako v správnej rozprávke. Na Valentínsky karneval prišlo veľa rodičov, detí a dokonca aj starých rodičov. Divadielko Kasia nám zahralo bábkovú rozprávku o Zajkovi Fajkovi a hadíkovi Vadíkovi, zabavila nás šaša Dada a DJ Dušan pripravil minidisco. Nechýbali tvorivé dielničky, kde si deti pod vedením našej Majky Slámovej mohli vyrobiť korunku princeznej Elzy či masku Batmana alebo Ninja korytnačky. Na stoloch boli koláčiky od našej mamičky – cukrárky Ivetky Ščibrányovej a k nim aj kopec zdravého ovocia a džúsov. Vytancovaní, vyhraní a plní pozitívnych dojmov sme sa rozišli, až keď už bola vonku  poriadna tma.

Objaviteľské kurzy

Veľkej obľube sa tešia Montyho objaviteľské kurzy pod vedením Katky Krajčí: „Momentálne máme otvorené tri kurzy a od marca pripravujeme ďalšie. Naše kurzy sú spojením montessori pedagogiky a rešpektujúcej výchovy.  Menšie detičky do 2 rokov trénujú sústredenie, motoriku a učia sa základom geometrie, matematiky, biológie či fyziky. Všetko robíme hravou formou a naše hodiny sa nesú v pokojnom duchu – detičky vydržia aj 30 minút nerušene a s radosťou pracovať. Pre predškolákov máme Montyho vedecké objavy pre vekové rozpätie  2 a pol až 7 rokov. Spolu s deťmi vytvárame svet a jeho rozmanitosti: urobili sme búrku, oceán či dokonca kúsok vesmíru. Pozorujeme, ako rastú zvieratá a rastliny – je to taká predpríprava na školu. Aby naše deti na vlastné oči zažili to, čo v škole uvidia len v učebniciach. Naši malí – veľkí objavitelia si z kurzu vždy odnesú svoje pokusy, aby mohli aj doma pokračovať v tvorení.“ Kurzy sú prínosom aj pre rodičov, ktorí chcú mať doma pokojné detičky, čo sa vedia samé zahrať a aj si po sebe upratať.

Plány na celý rok
MC Vánok organizuje trikrát do roka Burzu detského a tehotenského oblečenia a potrieb. Tá najbližšia nás čaká už 24. a 25. februára. V marci plánujeme veľkonočné tvorivé dielne a snáď sa podarí aj naša ďalšia akcia – zber veľkonočných vajíčok v apríli. Máj patrí celoslovenskému podujatiu Míľa pre mamu a druhej burze v roku. Mamičky nezabúdajú ani na Medzinárodný deň detí a aj k tomuto sviatku organizujú pre našich najmenších krásne akcie. V lete sa začínajú kúpacie párty, na ktoré vždy tešíme. Letnou aktivitou je aj Škôločka alebo Hráme sa na škôlku, ktorá je predprípravou pre deti od 2 a pol do 4 rokov na nástup do materskej školy. September sa nesie v znamení tretej burzy v roku, v októbri máme Vánku Týždeň otvorených dverí. November je venovaný rôznym kurzom, besedám a prednáškam, ktoré vždy súvisia s deťmi a ich výchovou alebo ich rodičmi.

Sme tu pre všetkých
Dvere do MC Vánok sú pre všetkých otvorené každý pracovný deň od 9:00 do 12:00 hod. Čaká vás vždy usmiaty personál, členky s roztopašnými deťmi a príjemná rodinná atmosféra. K tomu výborná káva a dobroty z kuchýň samotných členiek. A to všetko len za dobrovoľný príspevok 1 euro.
Tak si teda želajme navzájom šťastie v roku 2017 a neprestávajme veriť hĺbke ducha dobrovoľníctva, pretože bez neho by nefungovali organizácie, ktoré za tak málo dokážu po celý rok dávať tak veľa…

Text a foto: MC Vánok, www.mcvanok.com
Ďalšie
Práca
Oznamy
21. 6. 2024
MsCSS hľadá pomocnú silu do kuchyne

Zamestnávateľ: Mestské centrum sociálnych služieb MalackySídlo: 1. mája 9, 901 01 MalackyPracovné…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok