6. 11. 2012
V Malackách predstavili národný projekt ZMOS
Projekt s názvom Budovanie kapacít na úrovni miestnej samosprávy je národným projektom, ktorý je finančne zabezpečovaný z prostriedkov ESF, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov ZMOS. Starostom okolitých obcí ho do Malaciek prišli predstaviť predseda ZMOS J. Dvonč, predseda výkonného výboru NP ZMOS M. Muška a manažérka riadenia projektu B. Gindlová. Na pôde malackého inkubátora ich privítal primátor Malaciek J. Ondrejka.

Ambíciou projektu je prostredníctvom videokonferenčného telemostového vzdelávania v troch informačných centrách vyškoliť asi 3000 odborných pracovníkov samospráv, vytvoriť zo ZMOS akreditované vzdelávacie pracovisko, založiť vlastné analytické, ale napr. aj legislatívne a metodické centrum. Napriek nesporne zaujímavým informáciám a plánom prítomných zaujímali najmä dôsledky a prax súvisiaca s podpisom Memoranda medzi vládou SR a ZMOS.

ZMOS sa zaviazal iniciovať v samosprávach úsporné opatrenia kvantifikované ako 5 % úspor na osobných nákladoch a 10 % na tovaroch a službách. J. Dvonč však vysvetlil, že to nemá byť o prepúšťaní ani o znižovaní platov. „Dôležité je znížiť výdavky. Štát potrebuje šetriť, aby sme sa dostali pod 3 % HDP. Diskusia na Rade ZMOS bola tvrdá, no hlasovaním sme sa k záväzku prihlásili, aby sme si raz aj my mohli požičiavať za úrok 1,2 %. Šetrenie sa prejaví vo forme rezervy, ktorou môžeme napríklad vyrovnať staré záväzky.“  

Text, foto: -tabu-
Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok