6. 11. 2012
V Malackách predstavili národný projekt ZMOS
Projekt s názvom Budovanie kapacít na úrovni miestnej samosprávy je národným projektom, ktorý je finančne zabezpečovaný z prostriedkov ESF, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov ZMOS. Starostom okolitých obcí ho do Malaciek prišli predstaviť predseda ZMOS J. Dvonč, predseda výkonného výboru NP ZMOS M. Muška a manažérka riadenia projektu B. Gindlová. Na pôde malackého inkubátora ich privítal primátor Malaciek J. Ondrejka.

Ambíciou projektu je prostredníctvom videokonferenčného telemostového vzdelávania v troch informačných centrách vyškoliť asi 3000 odborných pracovníkov samospráv, vytvoriť zo ZMOS akreditované vzdelávacie pracovisko, založiť vlastné analytické, ale napr. aj legislatívne a metodické centrum. Napriek nesporne zaujímavým informáciám a plánom prítomných zaujímali najmä dôsledky a prax súvisiaca s podpisom Memoranda medzi vládou SR a ZMOS.

ZMOS sa zaviazal iniciovať v samosprávach úsporné opatrenia kvantifikované ako 5 % úspor na osobných nákladoch a 10 % na tovaroch a službách. J. Dvonč však vysvetlil, že to nemá byť o prepúšťaní ani o znižovaní platov. „Dôležité je znížiť výdavky. Štát potrebuje šetriť, aby sme sa dostali pod 3 % HDP. Diskusia na Rade ZMOS bola tvrdá, no hlasovaním sme sa k záväzku prihlásili, aby sme si raz aj my mohli požičiavať za úrok 1,2 %. Šetrenie sa prejaví vo forme rezervy, ktorou môžeme napríklad vyrovnať staré záväzky.“  

Text, foto: -tabu-
Ďalšie
Samospráva
Spoločnosť
26. 1. 2023
Špeciálna prokuratúra zastavila stíhanie primátora

 „Je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ píše sa v…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Kultúra
25. 1. 2023
Múzeum vydalo nový zborník

MCK Malacky - Múzeum Michala Tillnera vydalo nový zborník Malacky a okolie 15, zameraný na…

Zobraziť celý článok