18. 3. 2016
Úspešný víkend našich basketbalistiek

Počas víkendu 12. – 13. marca odohrali malacké basketbalistky dva zápasy proti súperkám z východného Slovenska. Sobotňajší zápas s Rožňavou bol bez favorita, keďže Malačianky výsledky súperiek poznali. Napriek tomu nastupovali do zápasu s rešpektom, pretože sa s týmto družstvom ešte nikdy nestretli.

Dievčatá začali hrať dobre a využívali najmä pivotku Petru Rychtarčíkovú pod košom. Do druhého polčasu vstupovali s 13-bodovým vedením. V tom momente sa však naše dievčatá zrejme uspokojili a poľavili z nasadenia z prvého polčasu. Súper to vycítil a postupne sťahoval náskok aj zásluhou celoplošnej obrany, z ktorej pramenili naše chyby. Pár minút pred koncom bol zrazu rozdiel len štvorbodový a zo zápasu bola veľká dráma, ktorá našim dievčatám evidentne zväzovala ruky. Nakoniec však koncovku zvládli a vydreli víťazstvo o 7 bodov.

V nedeľu naše hráčky nastúpili proti silnejšiemu súperovi z Michaloviec, ktorý disponoval najlepšou strelkyňou v celoslovenskej kadetskej súťaži a kvalitnejšou zostavou ako náš sobotňajší súper. Malačianky išli do zápasu s túžbou uhrať za víkend dve víťazstvá. Zápas sa však od začiatku nevyvíjal podľa ich predstáv. Proti vyšším hráčkam sa pod košom veľmi ťažko presadzovali, naopak ich najlepšia hráčka si z našej obrany robila doslova „trhací kalendár“. Na začiatku druhej štvrtiny zasypali súperky naše hráčky počas 4 minút 14-bodovou šnúrou. V 14. minúte zápasu, keď Michalovce už vyhrávali o 20 bodov, sa stali dve podstatné veci: súperky ubrali z tempa, a najmä my sme to nevzdali. Naša rozohrávačka Lucia Kurová zrazu začala „súkať“ jeden kôš za druhým, obraz hry sa výrazne vyrovnal a my sme zásluhou zlepšenej obrany a kolektívnej hry bod po bodíku náskok súperiek sťahovali. Pred poslednou štvrtinou bol stav 47:47, a zápas sa tak začínal odznova.

Prvých päť minút sa bojovalo o každý centimeter ihriska a stav bol stále vyrovnaný 54:54. V tom momente sa však stalo niečo neuveriteľné. Naše hráčky po oddychovom čase zvýšili nasadenie v obrane aj v útoku a zrazu nedali svojim súperkám šancu ani len pomýšľať na víťazstvo. Z agresívnej obrany sme zrazu zakončovali jeden rýchly protiútok za druhým. Dokázali sme dokonca streliť aj tri body a vtedy súper zložil zbrane. Po záverečnom hvizde bol na tabuli stav 76:59. Za posledných päť minút sme podali perfektný kolektívny výkon, za ktorý treba špeciálne vychváliť všetky hráčky na ihrisku. Každá z nich sa dokázala aj strelecky presadiť. Po nie príliš úspešnom víkende sa prebrala Vanda Kobzová, ktorá v poslednej štvrtine dala 13 bodov. Súperky sme v tomto časovom úseku rozdrvili 22:4.

Pre malacké dievčatá to bol nesmierne dôležitý zápas, najmä preto, že ho dokázali otočiť o 37 bodov. Bolo to zaslúžené víťazstvo, dokonca dve za víkend. Našim dievčatám gratulujeme a želáme, aby sa im podarili podobné výkony aj v ďalších zápasoch.

Text, foto: P. Ondruš

Výsledky zápasov:
Malacky – Rožňava             76:69 (20:12, 45:32, 60:46, 76:69)
Zostava a body:   Kurová 16, Kobzová 22, Gajdárová 10,
Hlaváčková 4, Rychtarčíková 18, Balleková 4,
Hruščová 2, Halasová

Malacky – Michalovce 76:59 (14:20, 30:37, 47:47, 76:59)
Zostava a body:   Kurová 20 (2), Kobzová 20 (2), Gajdárová 12,
Hlaváčková 4, Rychtarčíková 20, Balleková,
Hruščová, Halasová

26. 7. 2024
Záhoráci poznajú plán prípravných zápasov. Súperi sú aj zo zahraničia

Záhoráci Stupava/Malacky už zarezávajú v príprave na novú extraligovú sezónu aj s novými posilami.…