19. 11. 2021
Ulice mesta 15
Rudolfa Dilonga
Rudolf Dilong bol slovenský františkánsky mních a jeden z najvýznamnejších básnikov literárneho prúdu tzv. katolíckej moderny. Narodil sa 1. augusta 1905 ako Alfonz Dilong v Trstenej, v 15 rokoch po vstupe do kláštora prijal rehoľné meno Rudolf. Jeho život je úzko spätý s Malackami, kde sa po prvý raz objavil v roku 1923, no plnohodnotne tu pôsobil až od rokov 1936 či 1937 ako františkánsky klerik na tunajšom gymnáziu.
Bol síce františkánskym mníchom a kňazom, ale vymykal sa cirkevným konvenciám. Jazdil na motorke a žil bohatý spoločenský život, dokonca mal dieťa so ženou židovského pôvodu z Malaciek – Valériou Reiszovou. Práve pre tento vzťah ho v roku 1938 cirkev prevelila do kláštora v Hlohovci. V malom meste ako Malacky sa vzťah kňaza a židovskej dievčiny totiž nedal tajiť dlho; problémom bolo nielen kňazské povolanie, ale aj vek Valérie. Keď sa spoznali, mala 19 rokov. Z ich vzťahu sa narodila dcéra Dagmar, ktorá je dnes mamou spisovateľky Denisy Fulmekovej – tá je teda vnučkou Rudolfa Dilonga a Valérie Reiszovej. Dilong sa z priemeru vymykal aj svojou básnickou tvorbou, pretože písal surrealistickú poéziu. 
Po vojne však musel pre svoju literárnu angažovanosť počas vojnového Slovenského štátu opustiť Československo. Od roku 1945 pôsobil istý čas v Ríme, potom takmer 20 rokov v Argentíne a od polovice 60. rokov v USA. V zámorí bol stále literárne činný, no sťažoval sa na nedostatok čitateľského publika, keďže usadlíci zo Slovenska patrili skôr k pospolitému ľudu ako k intelektuálom. S dcérou Dagmar a bývalou láskou Valériou sa stretol vo Viedni v roku 1969. Pre komunistický režim sa však na Slovensko už nikdy nevrátil, hoci jeho návrat vyzeral reálne. Zomrel v roku 1986 v Pittsburghu. 
Po Dilongovi sú pomenované ulice v Malackách (časť Rádek), Žiline, Trnave a Prešove. Jeho meno tiež nesie recitačná súťaž Dilongova Trstená.

Sama Chalupku
Samo Chalupka bol významný štúrovský básnik, národný buditeľ a spoluautor Memoranda slovenského národa. Narodil sa 27. februára 1812 v Hornej Lehote pri Brezne, bol mladším bratom dramatika Jána Chalupku (okrem iného autor hry Kocúrkovo). 
Vzdelanie získal na gymnáziách v Kežmarku, Rožňave a Bratislave, tu pomáhal zakladať spolok Spoločnosť česko-slovanská v roku 1829. Evanjelickú teológiu študoval vo Viedni. Preslávil sa najmä ako vynikajúci básnik, okrem iných diel napísal slávne epické básne Branko či Mor ho. Práve verš z Branka – Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ môj ľúbil som – zdobí jeho náhrobný kameň. Okrem literárnej činnosti sa venoval aj zbieraniu ľudových povestí a piesní, keďže študoval aj slovanské dejiny a epiku. 
Chalupkova literárna tvorba odráža vtedajšiu realitu štúrovcov. Vo väčšine svojich diel prezentuje hlboké vlastenecké cítenie a boj hrdinov o slobodou slovenského národa, pri ktorom hodlajú trpieť aj zomierať. Jazyk jeho básní vychádza z Chalupkovej záľuby v ľudovej slovesnosti a vyznačuje sa jednoduchou schémou rýmov. 
Samo Chalupka žil ešte dlho po revolučných rokoch 1848 a 1849, ktoré priniesli Slovákom sklamanie. Zomrel v roku 1883 vo svojom rodisku, kde je aj pochovaný. Ulica Sama Chalupku sa v Malackách nachádza v hustej zástavbe rodinných domov pri uliciach Jána Hollého a Svätoplukovej.

Sasinkova
František Víťazoslav Sasinek bol slovenský historik, publicista a katolícky kňaz. Narodil sa 11. decembra 1830 v Skalici, kde študoval na miestnom gymnáziu. Študoval aj v maďarských mestách Szolnok či Tata a neskôr aj teológiu v Prahe. 
Ako historik sa venoval dejinám Slovákov a Slovanov, spracovával tiež dejiny Uhorska a zameriaval sa aj na tému Veľkej Moravy, predovšetkým príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda. Vyčítajú sa mu mylné závery v niektorých dielach, ktoré boli poznačené slovenským romantickým hnutím. Bol tiež tajomníkom Matice slovenskej a kustódom jej múzea. Bol  literárne činný: vydával básne, verše a dokonca aj zbierku vtipov a anekdot. Pôsobil tiež ako redaktor a archivár; jeho archívna práca v múzeu pomohla mnohým historikom venujúcim sa obdobiu okolo založenia Matice slovenskej. František Víťazoslav Sasinek sa dožil 83 rokov, zomrel v Štajerskom Hradci (Graz).
Sasinkova ulica v Malackách sa nachádza pri športovej hale Malina a ústi do centra mesta.

Sládkovičova
Andrej Sládkovič – asi najromantickejší básnik spomedzi všetkých Štúrovcov. Narodil sa ako Andrej Braxatoris 30. marca 1820 v Krupine. Bol tiež  evanjelickým kňazom, ale aj vynikajúcim prekladateľom, publicistom a literárnym kritikom. Prekladal Puškinove diela z ruštiny, Voltaira z francúzštiny a Goetheho z nemčiny. Tej sa podučil pri štúdiu teológiu v nemeckom Halle. 
Jeho najznámejším a najvýznamnejším dielom je Marína, najdlhšia ľúbostná báseň na svete (má 291 strof a 2900 veršov, tento rekord má dokonca oficiálne zapísaný). Venoval ju svojej láske Maríne Pischlovej, ktorú spoznal počas svojho pôsobenia v Banskej Štiavnici. Jej dom v tomto meste je dnes turistickou atrakciou. 
Prvotiny mu vyšli v almanachu Nitra. Venoval sa národnostným témam, no ako jeden z mála štúrovských básnikov vo svojich dielach vykresľoval aj lásku k žene. Okrem toho v poézii vychádzal aj z vlastných skúseností a citových zážitkov či konfliktov. Najznámejšie pronárodné básne zo Sládkovičovho pera sú lyrická skladba Nehaňte ľud môj a rozsiahla básnická skladba Detvan. 
Bol blízkym spolupracovníkom Ľudovíta Štúra. V národných aktivitách pokračoval aj po jeho smrti, keďže bol jedným zo zakladajúcich členov Matice slovenskej. Mal širokú sieť kontaktov s poprednými politickými a národnobuditeľskými osobnosťami ostatných slovanských národov. Andrej Sládkovič zomrel v Radvani nad Hronom, pomenovaná je po ňom obec Sládkovičovo, planétka či desiatky ulíc po celom Slovensku. Sládkovičovu ulicu v Malackách nájdete neďaleko železničného prejazdu pri Gajdárovi. 

Text: M. Binčík, foto: S. Osuský, J. Hargaš




Ďalšie
Šport
4. 2. 2025
Atletická premiéra na severnej Morave

Výprava žiakov atletických športových tried ZŠ Záhorácka sa zúčastnila na pretekoch v…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Spoločnosť
4. 2. 2025
Zber textilu po novom

Zber textilu má od tohto roka nové pravidlá. Skončil sa mobilný zber, ktorý sa konal 4x ročne a v…

Zobraziť celý článok