12. 11. 2021
Ulice 14
Rakárenská
Ulica je pomenovaná po historickom objekte, ktorý sa v našom meste zachoval do dnešných čias, ale mnohí Malačania o tom ani netušia. Rakárňa – tak starí Malačania volali miesto v okolí rybníkov číslo 3 alebo 4, v ktorých bola čistá voda a chovali sa tam raky. Kedy sa začala táto lokalita takto označovať, nie je známe, ale isté je, že to bolo najneskôr v 19. storočí. Po dlhý čas bola malacká rakáreň vôbec jediná v celom Československu, hovorí o tom Chytilov mestopis z roku 1930.
Rovnako dávnu históriu má aj samotná Rakárenská ulica. „V minulosti k nej viedla tzv. nová vývratská cesta. Pokračovala od Rakárne ďalej až pálffyovskému zámku Vývrat, nachádzajúci sa pod Vysokou. V skutočnosti boli podľa pamätníka dve cesty, ktoré išli vedľa seba. Jedna pre Pálffyovcov a druhá pod ňou pre ostatných. Cesta mala meno aj Rakárenská. Začínala sa v Malackách na Rádku na dnešnej Rakárenskej ulici. Dnes tadiaľ k rakárni priama cesta nevedie, pretože v 70. rokoch 20. storočia ju presekla diaľnica,“ uviedol v článku pre Malacké pohľady historik Martin Macejka. 
Pri rakárni sa nachádzalo viacero stavieb. Boli tam napríklad dve píly – stará a nová – ktoré poháňala voda z Maliny. Okrem nich tam boli štyri hájovne, v ktorých sídlil personál starajúci sa o lesy a rybníky. V Pálffyovskej kmeňovej knihe sa spomínal aj rakárenský panský majer. Podľa viacerých archívnych materiálov bola na rakárni aj tehelňa, jej fotografie sa však nedochovali. Stavby tam stáli ešte v polovici 20. storočia, no ako píše Martin Macejka, dnes už neexistujú a zostali len rybníky. 

Rastislavova
Ulica je pomenovaná po legendárnom vládcovi Veľkej Moravy Rastislavovi. Na našom území vládol v rokoch 846 až 870, za jeho vlády na Veľkú Moravu prišli solúnski vierozvestcovia Cyril a Metod. 
V roku 846 ho na veľkomoravský trón dosadil východofranský kráľ Ľudovít II. Nemec. Jeho vláda na Veľkej Morave však nebola len taká pokojná, ako sa o tejto epoche našich dejín traduje. Poznačili ju viaceré boje a vojny.
Do histórie sa Rastislav zapísal aj ako panovník, za ktorého vlády Cyril a Metod prišli v rámci Byzantskej misie na Veľkú Moravu. Ba čo viac, bol to práve Rastislav, kto napísal pápežovi prosbu, aby vyslal na naše územie učiteľov, ktorí by školili kňazov i široký ľud ku katolíckej viere. Záver jeho vládnutia priniesol čiastkovú stagnáciu Veľkej Moravy, pretože ani návšteva Cyrila a Metoda nedokázala odvrátiť fakt, že sa veľkomoravské sily nemohli brániť východofranským útokom. Hoci solúnski bratia zmenili mentálne nastavenie obyvateľov, v roku 870 sa Veľká Morava po zrade najbližšieho Rastislavovho spojenca, nitrianskeho kniežaťa a vlastného synovca Svätopluka, dostala pod východofranskú okupáciu. 
Rastislav je aj napriek tomu osobnosťou našich dejín, v pravoslávnej cirkvi je dokonca kanonizovaný. Rastislavovu ulicu v Malackách nájdete v husto zastavanej lokalite  pri Mojmírovej, Svätoplukovej a Vlasteneckej. Vedie rovnobežne s Veľkomoravskou.

Pribinova
Pribina bol prvým historicky známym kniežaťom priamym predkov dnešných Slovákov. V rokoch 825 až 833 ako posledné knieža viedol samostatné Nitrianske kniežactvo. Menej známy je fakt, že od roku 840 až do svojej smrti v roku 861 bol prvým vládcom tzv. Blatenského kniežactva (iné názvy: Panónske, Zadunajské) na území dnešného Maďarska. 
Pribina vstúpil do dejín okrem iného aj tým, že už v roku 828 dal postaviť prvý kresťanský kostol na našom území. Vysvätil ho salzburský arcibiskup Adalram. O tom, či bol Pribina kresťanom, však nie sú dôkazy. Informačné zdroje sa vo všeobecnosti prikláňajú k tomu, že bol sprvoti pohanom, avšak neskôr mohol byť naklonený kresťanstvu, a to najmä vďaka vplyvu svojej manželky a kontaktom s Bavormi. 
V roku 833 Pribinu z Nitrianskeho kniežactva vyhnal Mojmír. Kniežactvo prešlo pod správu Veľkej Moravy a Pribina sa stal vládcom spomínaného Blatenského kniežactva. Správu tejto oblasti dostal od Ľudovíta Nemca, jeho sídlo bolo v Blatnohrade (dnes Zalavár asi 9 km od Balatonu). Jeho kresťanská orientácia sa v tomto období prejavila tým, že okolo Blatnohradu nechal postaviť minimálne 15 svätýň a kostolov.
Pribinova ulica v Malackách sa začína pri AFK na Záhoráckej. Pretína ulicu 1. mája a Kukučínovu. 

Radlinského
Andrej Ľudovít Radlinský bol slovenský rímskokatolícky kňaz, pedagóg, jazykovedec, novinár a spisovateľ. Narodil sa 8. júla 1817 v Dolnom Kubíne do rodiny netere Antona Bernoláka, čiže do národne uvedomelej rodiny. Študoval na gymnáziách v Kremnici a v Ružomberku, neskôr teológiu v Bratislave, Trnave a vo Viedni. Je úzko spätý so záhoráckym mestečkom Kúty, kde 18 rokov pôsobil ako farár (1861 – 1879). 
Svoje pronárodné aktivity presadzoval najmä prostredníctvom časopisov a spolkov, ktoré spoluzakladal – Ženský spolok, Slovenská beseda, Sporiteľnica kresťanského milosrdenstva. Bol tiež členom pronárodného literárneho spolku Tatrín. Vydával aj časopisy, ktoré sa orientovali na kresťanské a národné témy ako napr. Cyril a Method, vo Viedni vydával spolu s Gabrielom Lichardom Slovenské noviny. Aby ho vláda dostala z centra národného diania, preložili ho do Kútov. Aj tam však pokračoval vo svojich aktivitách, stále vydával časopis Cyril a Method a dlhodobo sa snažil o založenie celonárodného náboženského Spolku sv. Vojtecha.
Andrej Radlinský je najväčšou historickou osobnosťou Kútov, ktorých obyvateľom pomáhal, a to nielen duchovne. „Pomohol získať Kútom jarmočné právo, pomáhal obyvateľom i materiálne pri častých požiaroch, založil čítací a priemyselný spolok, podporoval ochotníckych divadelníkov,“ píše sa na stránke fary v Kútoch. Tá sa stala prvým kolektívnym členom Matice Slovenskej, ktorú Radlinský spoluzakladal. 
Zomrel náhle ako 61-ročný v Kútoch, kde je aj pochovaný a pred miestnym kostolom má postavenú sochu.  
Radlinského ulicu v Malackách nájdete v centre smerom na železničnú stanicu.

Text: M. Binčík, foto: J. Hargaš, S. Osuský



Ďalšie
Spoločnosť
Oznamy
17. 4. 2025
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Oznamy
16. 4. 2025
Vo štvrtok búdu na mestskom úrade kratšie úradné hodiny

Mestský úrad Malacky oznamuje klientom, že štvrtok 17. 04. 2025 sú úradné hodiny do 13.00 h.Za…

Zobraziť celý článok