14. 3. 2012
Týždeň v znamení preverovania vedomostí

V utorok 13. marca sa začali v stredných školách písomné maturity. Študenti si najprv otestovali svoje znalosti zo slovenského jazyka a literatúry. V prvej časti vypĺňali test, ktorý sa označuje ako externá forma maturitnej skúšky, pretože testy sa posielajú opraviť mimo budov škôl. Neskôr pristúpili k písaniu slohovej práce, teda k písomnej forme internej časti. Témy podobne ako po minulé roky vyžrebovali a zverejnili vo vysielaní Slovenského rozhlasu a taktiež na internete. V zdolávaní písomných testov  študenti pokračovali aj  14. marca, kedy sa preverovali ich poznatky z cudzích jazykov (AJ, NJ). Matematika je na rade 15. marca.
V Malackách tento rok maturuje 135 študentov gymnázií. Anglické testy zároveň výpĺňa 83 z nich a nemecké 50. V každom gymnáziu tento rok jednému študentovi uznali certifikát z cudzieho jazyka ako maturitu. Pre matematiku, ktorá je nepovinnou voľbou, sa rozhodlo 48 gymnazistov z Malaciek. Ústna previerka ich vedomostí sa uskutoční v máji.

Hektické obdobie však v týchto dňoch nezažívajú len maturanti. Preverovanie vedomostí sa 14. 3. uskutočnilo aj vo všetkých základných školách na Slovensku. Cieľom testovania deviatakov je získanie obrazu o výkonoch žiakov na výstupe zo ZŠ. Výsledky môžu slúžiť aj ako podklad k prijímacím skúškam na strednú školu. V Malackách tento rok deviaty ročník navštevuje 189 žiakov. Z tohto počtu sa testu nezúčastnili traja.
Podľa stránky Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania sa očakáva priemerná úspešnosť 50 – 60 %. S fotoaparátom sme sa boli pozrieť v ZŠ Štúrova, kde sa testovalo v troch triedach. Žiaci pri písaní testov nemohli mať pri sebe mobilné telefóny a miesta na sedenie boli špeciálne upravené, aby žiaci nemohli odpisovať. V každej triede deviatakov pozorným okom sledovali dvaja pedagógovia.

Text, foto. N. Slobodová

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok