21. 11. 2014
Týždeň spomienok na November 89 na štátnom gymnáziu

V týchto dňoch rezonuje v nás i vo verejnosti mnoho otázok a spomienok na udalosti spred 25 rokov. Aj študenti štátneho gymnázia si pripomenuli tieto udalosti Týždňom spomienok na november 1989. Súčasťou boli pracovné workshopy študentov na rôzne témy spojené s novembrovými udalosťami – prezentácie, fiktívne rozhovory s hlavnými aktérmi revolúcie, inscenované výstupy, tvorba poviedok a mnoho ďalších aktivít.

Počas aktivít sa študenti dozvedali o prednovembrových časoch, keď mali ľudia zákaz slobodného vyjadrovania, pohybu aj vierovyznania. Milou súčasťou Týždňa spomienok bola aj odborná prednáška pracovníka Ústavu pamäti národa Petra Jaška spojená s videofilmom a následnou besedou. P. Jašek študentom priblížil hlavné udalosti okolo 17. novembra 1989 a tie potom doplnil videozáznam aj s výpoveďami hlavných aktérov nežnej revolúcie.

Po ukončení tejto časti sa rozprúdila živá beseda. Študentov zaujímali hlavne roky pred revolúciou  a  tiež aj rok 1968. Pýtali sa aj na niektorých známych aj neznámych hrdinov tých rokov. Niektoré informácie boli pre mnohých z nich úplne nové , a tak ich beseda zaujala. Otázkam nebolo konca, P. Jašek preto prisľúbil, že príde určite ešte doplniť „biele miesta“ v našej histórii.
        
Text, foto: J. Pagáčová

Ďalšie
Služby
Oznamy
7. 2. 2023
Zberný dvor na Hlbokej bude v piatok otvorený do 14.00 h

V piatok 10. februára 2023 bude zberný dvor na Hlbokej ulici z technických príčin otvorený len do…

Zobraziť celý článok
Šport
7. 2. 2023
Záhoráci nezvládli ťažký zápas o play-off. Tréner Čirič: Hráči sú úžasní

Hádzanári Stupavy a Malaciek nezvládli jeden z kľúčových zápasov o postup do play-off, keď na…

Zobraziť celý článok