5. 2. 2021
Tréner zápasníkov Marián Strelecký: Motivuje nás hlad po víťazstve
Aj napriek koronavírusu, ktorý poznačil takmer celý minulý rok, malackí karatisti a bojovníci zažili úspešnú sezónu. O jej výsledkoch ste sa mohli dočítať v minulom čísle Malackého hlasu. V karate oddiele Strojára Malacky trénujú dve skupiny. Jedna sa venuje tradičnému karate (škola Goju Ryu) pod vedením hlavného trénera Štefana Poláka, druhá sa zameriava na moderné bojové športy (napríklad MMA, K1). Tú vedie Marián Strelecký, ktorý nám o tomto športe povedal viac v krátkom rozhovore.

Športové výsledky sú odrazom tréningu a motivácie. Aké sú vaše tréningy? Čo vás motivuje?
Samotný výsledok je podmienený veľkým množstvom faktorov, ako sú úroveň natrénovania, „hlad“ po víťazstve, zdravotný a psychický stav, miera pretrénovanosti, voľba súpera, „faktor šťastia“ a iné. Niektoré z týchto faktorov sú viac-menej neovplyvniteľné, či už zo strany zápasníka alebo jeho trénera. Na všetky, ktoré sa ovplyvniť dajú, sa snažíme postaviť „hrad“ s čo najpevnejšími základmi, aby prevážil pomyselnú misku váh na našu stranu. V rámci tréningového procesu ide predovšetkým o technickú, rýchlostnú, silovú, vytrvalostnú prípravu a ich kombinácie, ako je napríklad vytrvalosť v sile. Obrovskú rolu zohráva faktor genetiky, predispozícií, fyzickej a psychickej odolnosti, disciplíny, talentu a schopnosti tvrdo trénovať. Nesmie chýbať zdravotná spôsobilosť a schopnosť rýchlo a dostatočne regenerovať. Ide o komplexný a ucelený systém umenia boja. Faktorom motivácie pre nás ako amatérov je obrovský hlad po víťazstve a miera zadosťučinenia za všetko, čo bolo tvrdo vydreté a obetované v príprave na zápas. V našom prípade určite nejde o vidinu finančného zisku (na to sú iné športy), ale o spôsob najvyššej formy sebarealizácie a pre niektorých je to ventil od všedných starostí života, prípadne nástroj psychohygieny.

V Strojári trénujete deti aj dospelých. MMA je doteraz prezývané ako krvavý šport. Je táto disciplína bezpečná pre mladých zápasníkov?
Tak ako všetko ostatné, aj MMA sa vyvíjalo v čase a priestore. Bol to prechod od „gladiátorčiny“ a nelegálnych ultimátnych zápasov v podstate bez pravidiel až do podoby dnešných sofistikovaných športových zápolení, pri ktorých o život a zdravie zápasníkov dbá priamo ringový rozhodca a traja ďalší bodoví rozhodcovia. Dá sa povedať, že to bola cesta ústupkov zakončená víťazstvom zdravého rozumu. Na podujatiach je vždy prítomný lekár s pomocným tímom, záchranári a tzv. cutmani (pozn. red.: ide o zdravotníka, ktorý ošetruje otvorené rany zápasníka počas zápasu). Existujú tiež systematické obmedzenia, korekcie a pravidlá, podľa ktorých sa zápasí. Ide o vekové, hmotnostné, výkonnostné či časové obmedzenia, takisto máme striktné vymedzenia použiteľných techník, povinnosť použiť predpísané ochranné prostriedky a ďalšie.

V dnešnej pohnutej dobe želám čitateľom Malackého hlasu v prvom rade veľa zdravia – nielen fyzického, ale aj mentálneho, aby sa človek dokázal vyrovnať s tlakom, ktorý na nás v súčasnosti veľkou mierou vplýva. Želám veľa síl, pokoj v duši a možnosť užívať si každodenné, hoci aj maličké osobné víťazstvá, pretože tie každého z nás napĺňajú a posúvajú vpred.

M. Strelecký, tréner skupiny FDM Combat team, Karate TJ Strojár Malacky

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok