24. 6. 2013
Test na nemocničných toaletách

Redaktori denníka SME testovali čistotu toaliet vo vybraných nemocniciach a s pomocou Štátneho veterinárneho a potravinového úradu aj prítomnosť baktérií na kľučkách toaliet či rúčkach invalidných vozíkov. Medzi 8 zariadeniami bola aj malacká nemocnica. Ako dopadla? Test fixkou, ktorá je viditeľná len pod svetlom UV lampy, dokázal, že naoko čisté a udržiavané toalety boli umyté len sčasti a stopy po nápisoch zostali na mise a čitateľný nápis aj na splachovači.

Na jednom z WC sa našiel Staphylococcus, Streptococcus, Enterobacter a PLK. Baktérie sa našli aj na vozíku a na stene jedného z oddelení. Čo na to nemocnica? Marketingová manažérka Z. Kovaľová podľa denníka SME (24. 6.) spochybnila testovanie, lebo ho mal vykonávať Úrad verejného zdravotníctva. Navyše podľa nej baktérie nájdené v nemocnici sú bežné a nie sú porušením hygienických noriem.

Pre pacienta je však zaujímavá iná informácia – rovnaký test fixkou v dvoch slovenských nemocniciach (v Dolnom Kubíne a v Banskej Bystrici) dokázal, že umývať sa dá aj poctivo a dôkladne. Na druhej strane však ani umytá fixka nemusí garantovať, že WC určené pre desiatky až stovky pacientov bude úplne bez baktérií. A práve s tým každý pacient najčastejšie počíta.

Viac o teste a jeho výsledkoch si môžete prečítať v denníku SME zo dňa 24.6. a tiež na webovej stránke SME

-tabu-

Ďalšie
Šport
30. 5. 2023
Záhoráci majú za sebou najúspešnejšiu sezónu. Tréner Ćirić: S 10. miestom nie…

Záhoráci obsadili v konečnej tabuľke extraligy 10. miesto, čo je ich doteraz najlepšie umiestnenie…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
30. 5. 2023
Spomíname na profesora Antona Gútha

So zármutkom sme prijali správu, že 14. mája tohto roka nás opustil hrdý Záhorák, lekár Anton…

Zobraziť celý článok