Autor objasnil, že ide o vybudovanie päť modulárneho uzla, ktorý nie je bytostne potrebný pre Slovensko alebo blízky región, ale pre potreby euroázijskej a celosvetovej výmeny tovaru. Práve strategická poloha predurčila Záhorie a blízke okolie Bratislavy ako optimálne. „Ide o unikát v oblasti projektov a má možnosť posunúť vnímanie a postavenie Slovenska do úplne inej roviny nielen v rámci Európskej únie,“ povedal J.Jančin. Pravdou je, že potreba prepravy a výmeny tovarov je veľká a dnes-zajtra musí v európskom priestore podobný tranzitný uzol vzniknúť: ,,Tak prečo by to nemalo byť práve na Slovensku,“ dodáva Jančin.
Na projekte pracovali niekoľko rokov a posledné dva roky venovali jeho autori predstavovaniu a hľadaniu podpory v zahraničí, ale aj na domácej pôde. Projekt má slovensko-zahraničné pozadie a jeho financovanie je zatiaľ plánované zo súkromných zdrojov. Ide o sumu 37 miliárd eur. Rok 2010 vníma autor projektu ako zlomový: ,,Je nutné prerokovať a pripraviť dokumenty potrebné k jeho realizácii priamo na regionálnych a lokálnych úrovniach,“ hovorí J.Jančin. Ďalej by mali nasledovať zmeny v územných plánoch a s tým všetky súvisiace kroky. Na túto fázu si ponechávajú horizont štyroch rokov. Prvá funkčná etapa by sa mala spustiť v roku 2014 a ukončiť v roku 2020.
Primátor mesta Jozef Ondrejka objasnil časť rizík spojených s akýmikoľvek aktivitami v okolí nášho mesta: „Časť plánovaného územia sa nachádza vo vojenskom priestore, sú tu nezanedbateľné zásobníky zemného plynu a predovšetkým veľká časť patrí do chráneného územia európskeho významu, o zásobníkoch pitnej vody nehovoriac.“ Takýto projekt úplne zmení nielen okolie, ale bude mať obrovský vplyv na obyvateľstvo, infraštruktúru, ekonomiku. Nezanedbateľné je aj „nabaľovanie“ ďalších odvetví súvisiacich s expanziou lokality akými sú služby, logistika. Ako povedal primátor J.Ondrejka, v každom prípade bude nutné, aby autori najprv vypracovali dopadové štúdie a to nielen na životné prostredie, ale aj na obyvateľstvo, sociálny systém, školstvo a pod. Následne sa za mesto bude mať možnosť vyjadriť aj všeobecná verejnosť a mestské zastupiteľstvo. A ak by prišlo k zmenám v územnom pláne, opäť je tu množstvo nástrojov, prostredníctvom ktorých môže každý vyjadriť svoj názor. „Momentálne mesto nepovedalo ani áno, ani nie, išlo o prvé informatívne stretnutie,“ dodal pre malacky. sk primátor mesta.
Ďalšie informácie o projekte nájdete v pondelkovom MY ZÁHORIE.
/iša/
Ocenenie pre L. Ballu
Náš kolega zMestského úradu Malacky, referent pre civilné núdzové plánovanie Ladislav Balla dostal…
S barinou pri Tescu by sa mala porátať drenáž
Intenzívne zrážky či lejaky sa vyskytovali vždy, no v ostatných rokoch sa množstvo vody, ktoré…