8. 3. 2013
Sviatok žien - máte ho radi?

Medzinárodný deň žien je sviatkom, ktorý svet neprehliada. Hoci vznikol ako symbol boja žien za lepšie pracovné podmienky v továrňach 20. storočia, nám sa spája najmä s povinnými ideologickými oslavami predošlého režimu. „Neuctiť si v tento deň ženu bolo neprípustné. Aspoň kytičku snežienok manželke napokon pod tlakom verejnej mienky priniesol aj ten, kto by to sám od seba neurobil,“ odpovedala na anketovú otázku v rozhlase staršia pamätníčka.

Dnes mnohí preto tento sviatok odmietajú s argumentom, že ide o komunistický prežitok. Faktom však je, že sviatok nemá s komunizmom nič spoločné, ten ho len využil. Ide jednoducho o sviatok žien a boja za ich rovnoprávnosť. Dnes, keď už v našich končinách akú-takú rovnoprávnosť máme, ho mnohí berú ako príležitosť uctiť si a obdarovať najdrahšie ženy vo svojom okolí – matky či manželky – a povedať im „ďakujem“. Ani jedna z nás viac nečaká a určite to každej dobre padne. Ide len o povšimnutie. V uliciach mesta sme sa pýtali žien, či im už niekto zablahoželal. Od mužov sme chceli vedieť, či dnes prinesú kvet svojej žene.

Mária Kojnoková – od syna a nevesty som dostala kytičku už včera. Istý čas sa MDŽ neoslavovalo, ale už sa to zase rozbieha.

Magda Bučková – dostala som ružičku pri nákupe v hypermarkete. Potešilo ma to. Môj muž už nežije…

František Mlynárik – u nás MDŽ nedržíme. Nikdy sme ho neoslavovali, ale so ženou si dávame darčeky napríklad na Valentína a na iné sviatky.

„Ženy si treba uctiť a mne sa tento sviatok páči. Mne však môj muž nikdy kvety nenosí, to je smutné…“ poťažkala si pani, ktorá nechcela byť menovaná. 

Text: M. Janotová, T. Búbelová; Foto: N. Slobodová   

 

 

Ďalšie
Šport
5. 6. 2023
Boris Bojanovský je tretíkrát majstrom SR 

Basketbalová extraliga má za sebou sezónu 2022/2023. Siedmy finálový zápas v pondelok 29. mája…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok