13. 7. 2011
Strážnik zachránil vzácneho dravca

Nočný strážnik z malackého kaštieľa si ráno po nočnej zmene všimol pri studni mladého dravca, ktorý si zvedavo obzeral sochu jeleňa. Očividne mal problémy vzlietnuť, tak ho vzal do papierovej škatule a priniesol na mestský úrad. Skontaktovali sme sa s ochranármi a vzácneho sokola myšiara sme zaniesli na pracovisko Chránenej krajinnej oblasti Záhorie v Malackách, kde dravca odborne prezrel odborník zoológ Rudolf Jureček.

„Je to tohtoročné mláďa, v dobrej kondícii, na prvý pohľad však nie je jasné, prečo nemôže lietať. Viditeľne má problém s pravým krídlom,“ povedal zoológ. Až veterinár posúdi, či dravec v hodnote, ktorá sa pohybuje v hodnotách prevyšujúcich 1000 eur, bude zakrátko vypustený v blízkosti kaštieľa, kde má pravdepodobne rodičov, alebo pôjde do rehabilitačnej stanice.

V malackom kaštieli sa však zvieratká očividne dobre cítia. Podľa úsudku odborníka vtáky hniezdia pravdepodobne v komínoch. Prednedávnom však mesto riešilo aj pomoc včelára pri odstránení nezvyčajne veľkého roja včiel, ktorý sa usadil v strome na nádvorí.

Ak aj vy nájdete divo žijúce zviera, ktoré je nejakým spôsobom hendikepované, oznámte miesto jeho výskytu na pracovisku CHKO v Malackách na tel. č. 034/772 27 35, alebo nepretržite na te. č. 0903 298 335.  

Text: -tabu; Foto: -otano/tabu-

 

Ďalšie
Doprava
22. 9. 2023
Rekonštrukcia dvoch parkovísk na Juhu sa blíži ku koncu

Aktuálna rekonštrukcia dvoch veľkých parkovísk na Ulici M. Tillnera na sídlisku Juh sa podľa…

Zobraziť celý článok
Voľby
22. 9. 2023
PARLAMENTNÉ VOĽBY 2023: Hlasovacie preukazy

O hlasovací preukaz môže požiadať volič, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku a v deň konania volieb…

Zobraziť celý článok