3. 7. 2018
Spoznávali sme krásy Plaveckej jaskyne
Koľko je evidovaných jaskýň v Plaveckom krase? Ktorá jaskyňa na území súčasného Slovenska bola vôbec prvou sprístupnenou? Odpovede aj na tieto otázky sa dozvedeli účastníci výletu, ktorý v prvú prázdninovú sobotu zorganizovalo Centrum voľného času v Malackách. Kroky približne 60 záujemcov smerovali do Plaveckej jaskyne. „Milo ma prekvapil vysoký počet výletníkov a tiež to, že medzi nimi bolo veľa malých detí,“ povedal sprievodca Martin Mráz. Počas pešej trasy z Plaveckého Podhradia pod Plavecký hrad sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o histórii tamojšieho Pálffyovského kaštieľa, o okolitej faune i flóre a o národnej prírodnej rezervácii Pohanská. Milovníci prírody poznajú okrem Plaveckej jaskyne aj Dzeravú skalu či Havírňu. Spolu je v Plaveckom krase evidovaných 162 jaskýň.

Písal sa pravdepodobne rok 1790, keď Plaveckú jaskyňu údajne náhodou objavil mladý pastier. Miestni zemepáni Pálffyovci ju po menších úpravách začiatkom 19. storočia sprístupnili verejnosti ako vôbec prvú jaskyňu na Slovensku. Dnes je otvorená iba príležitostne, a to počas každoročného Dňa otvorených dverí alebo po dohode s jaskyniarmi z Plaveckého Podhradia. Márne sme v nej hľadali netopiere, tie tam chodia iba prezimovať. 
V Medvedej sieni sme sa nesmelo obzerali, odkiaľ sa na nás vyrúti šelma, ale napokon sme všetci vyšli živí a zdraví. V dobrej nálade sme pokračovali opekačkou v kameňolome pod Plaveckým hradom.

Za vydarenú akciu patrí poďakovanie Martinovi Mrázovi, malackému CVČ a jaskyniarom z Plaveckého Podhradia. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet, pravdepodobne ešte počas týchto prázdnin.  

-lp-/-–mm-
Ďalšie
Spoločnosť
30. 11. 2023
Nový podcast MALACKY NAHLAS - prvý diel

Milí Malačania, začíname s novým podcastom MALACKY NAHLAS. Budeme sa v ňom venovať dôležitým a…

Zobraziť celý článok
Doprava
Rozvoj
29. 11. 2023
Rekonštrukcia Ulice Martina Benku bude pokračovať na jar

Bratislavská vodárenská spoločnosť už skončila kompletnú rekonštrukciu vodovodu a kanalizácie na…

Zobraziť celý článok