4. 2. 2010
Športovú halu budú vyhrievať kolektory

Športová hala Malina sa tento rok stane ukážkou modelovej realizácie alternatívnych energetických riešení. V rámci programu cezhraničnej spolupráce INREN získalo mesto Malacky na montáž slnečných kolektorov viac ako sto tisíc eur.

Program cezhraničnej spolupráce INREN je bilaterálnym rakúsko-slovenským projektom. Ide o inteligentné využívanie obnoviteľných zdrojov energie, teda o slnečnú, veternú a vodnú alternatívu. Mesto Malacky bolo oslovené spoločnosťou GENERM, aby sa programu zúčastnilo. Vzhľadom na počet dní s aktívnym slnečným svitom a na možnosť ako nahradiť najpálčivejšieho spotrebiteľa energie, ktorým športová hala najmä so ohrevom vody a vykurovaním je, sa mesto rozhodlo zapojiť sa do daného projektu.

Celkový rozpočet projektu aj s dph je viac ako 112 tisíc eur. Mesto sa bude podieľať na financovaní sumou približne päť tisíc eur, čo tvorí päť percent celkového rozpočtu po odrátaní dph. Do nákladov na projekt sú zahrnuté aj potrebné analýzy, povolenia, montáže, personálne náklady a stavebný dozor.

Slnečné kolektory budú inštalované na streche budovy. Prostredníctvom solárnej energie tak bude ohrievaná teplá úžitková voda, vykurovacie telesá a voda v bazénoch a nahradí sa tak vysoko nákladové vykurovanie a ohrev prostredníctvom zemného plynu. Vzhľadom na charakter prác bude zrejme čiastočne ohrozený komfort návštevníkov haly.

/iša/ foto: S.Osuský

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok