25. 10. 2024
Spomienky na skautské leto 2024

Letné skautské aktivity 69. zboru M. R. Štefánika Malacky sa začali 29. júna, keď sme otvorili skautský tábor na Lúke pri starom dube. Jeho účastníci sa vydali preskúmať históriu prvého skautského tábora, ktorý sa v roku 1907 konal na ostrove Brownsea.

            V duchu histórie sa na tábore mohli zúčastniť len chlapci. Dievčatá – skautky čakala výzva: vybojovať si rovnoprávnu účasť. Keďže preukázali svoju odvahu a odhodlanosť, ktorou si vybojovali stany, mohli vstúpiť do tábora, ktorý niesol názov RETRO TÁBOR 2024. Skauti a skautky rozdelení do troch kmeňov plnili rôzne úlohy, a tak po kúskoch odkrývali históriu i tajomstvá skautingu. Spoločne otvárali témy globálneho vzdelávania, hravou formou si osvojovali základy 1. pomoci a nezabudlo sa ani na osobný rozvoj, teda napredovanie rozvíjané pomocou dumiek a skautských rituálov. Telesnú zdatnosť si rozvíjali pohybovými aktivitami – ranné rozcvičky pri hudbe a šantenie na lúke či v riečke Rudava. V rámci hry o spoznávaní histórie skautingu objavovali životné hodnoty a múdrosť zakladateľa svetového skautingu Badena Powella. Skauti, včielky a a vĺčatá odchádzali po piatich dňoch domov, naplnení novými skúsenosťami a priateľstvami, no najmä nezabudnuteľnými zážitkami.

            Za bránami tábora ešte ostali rangeri a roverky, ktorí pátrali ďalej po tajomstvách histórie. Spolupráca ich priviedla k založeniu novej družiny Rangerover. Spolupatričnosť si potvrdili zážitkovým rituálom v svetle plameňov ohňa.

            Letný skautský stanový tábor uzavrel svoju bránu 8. júla. V ten deň stíchla aj Lúka pri starom dube.

Výprava na Oravu

            Nové zážitky nenechali na seba dlho čakať. Už začiatkom augusta sa skupinka 12 skautov vybrala na týždňovú výpravu do krásnej oravskej prírody pod Roháčmi – rázovitej obce Zuberec. V neďalekej Brestovej sme navštívili Roháčske folklórne slávnosti, kde sme sa stretli aj so skautmi z rôznych kútov Slovenska. Obdivovali sme nádherné kroje folkloristov, konské záprahy a počúvali ľudovú hudbu. V Múzeu oravskej dediny sme si poobzerali krásy ľudovej architektúry a ľudových výrobkov. Ďalší deň nasledovala výprava smer Roháčske plesá. Počasie nám však nebolo naklonené, ale čo by to bolo za skautskú akciu, ak by sme poriadne nezmokli. Hoci je skaut „nepremokavý“, dážď bol taký, aký sa na správnu skautskú výpravu patrí. Neutíchajúcim lejakom sme vydržali šliapať na Ťatliakovu chatu, kde sme sa rozdelili na dve skupinky. Rangeri sa po porade a poučení napriek nevhodnému terénu vybrali na plesá a druhá skupinka sa pomaly spúšťala medzi bubnujúcimi kvapkami smerom do doliny. Na penzión sme prišli úplne premočení. Nastala otázka: ako si usušiť mokré topánky? Aj s tým sme si poradili. Skautky mali fén na vlasy, tak šup s ním do topánok. Na druhý deň ráno sme vstávali s obavami, aké počasie nás čaká. Usmialo sa na nás šťastie a preto hor´ sa za novými zážitkami. Čakal nás splav rieky Oravy z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku na pltiach. Obdivovali sme krásnu prírodu, počúvali upokojujúce žblnkotanie Oravy a doslova hltali zaujímavý výklad pltníka o histórii pltníkov, riečky a Oravského hradu – ten bol našou ďalšou zastávkou. Oravský hrad, ktorý nikdy nebol dobytý, dýcha zaujímavou históriou, nádhernými výstavnými kusmi a veľa, veľa schodmi. Po krkolomných chodníčkoch a strmom kopci dole sme ešte vládali – tak ako každý večer – zahrať si na lúke volejbal.

            Naše plány sme museli niekoľkokrát meniť. Dôvodom bolo nielen už spomínané premenlivé počasie, ale aj prítomnosť medveďa v okolí. Ani to však neodradilo skautov a rangerov od výstupu po trase Predný Salatín – sedlo Parichvost – Brestová a späť. Konečne vysokohorská túra s nádhernými výhľadmi. Počas potuliek v okolí Zuberca sme zavítali aj na Kalváriu pod Kýčerou a na vyhliadkovú vežu Kýčera. Oplatilo sa vyšliapať 118 schodov, pretože z výšky 25 metrov je krásny kruhový výhľad na celé okolie. Až sa hlava zatočí. Po týždni sme si mohli povedať, že to bola ďalšia vydarená skautská výprava.

Malý tábor a Tri bobríky

            Koncom augusta sme ešte počas horúcich dní zorganizovali trojdňový pobyt na skautskej osade Tančiboky pod názvom Malý tábor – legenda o G. Tančibokovi. Naši rangeri pripravili bohatý a zaujímavý program pre včielky, vĺčatá a skautov. Jeden z našich skautov, Jaguár, sa pokúsil splniť skautskú výzvu 3 bobríkov, teda 24 hodín hladu, 24 hodín mlčania a 24 hodín samoty. Počas jej plnenia preukázal množstvo vlastností: smelosť, odvahu, vytrvalosť, sebazaprenie, odhodlanosť a čestnosť. Jaguára sme všetci podporovali a napokon sa mu to podarilo. Aj touto cestou mu blahoželáme.

            Všetci sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutia a nové zážitky.

Text: M. Ftáčniková – Marika, zástupca vodcu 69. zboru M. R. Štefánika Malacky, foto: 69. zboru M. R. Štefánika

Ďalšie
Samospráva
Životné prostredie
31. 12. 2024
Zber stromčekov sa začne 10. januára

Zber stromčekov v Malackách sa uskutoční v termínoch: sídliská: 10. január a 21. január …

Zobraziť celý článok
Samospráva
Spoločnosť
30. 12. 2024
Mestský úrad má v utorok 31. decembra skrátené úradné hodiny

Mestský úrad Malacky oznamuje verejnosti, že v utorok 31. decembra budú skrátené úradné hodiny do…

Zobraziť celý článok