11. 12. 2012
Snehová krajina za oknami aj pred oknami

Snehom ozdobené stromy, biele strechy a vločky poletujúce vzduchom. Počasie zatiaľ praje a dokonale dotvára zimnú a vianočnú atmosféru. Tá sa dnes (11.12.) presunula aj do Centra voľného času, kde ju doplnila ešte aj vôňa perníkov. Žiaci druhého stupňa základných škôl tam naplno rozvinuli svoju vianočnú fantáziu a vytvorili nádherné snehové krajiny.

Vyzdobené perníkové chalúpky, pred nimi vianočné stromčeky, zvieratká, sane, vianočná hviezda, anjeli. To všetko dokázali žiaci vytvoriť z medových plátov a šľahaného snehu. Súťaž Snehová krajina zorganizovalo CVČ pre žiakov základných škôl. Svoj talent prišli predstaviť žiaci z Lozorna, zo Sološnice a zo ZŠ dr. J. Dérera v Malackách.

Súťažiace družstvá mali presne 60 minút na to, aby vytvorili čo najkrajšiu snehovú krajinu. Dostali materiál a všetko ostatné už bolo na nich. Najprv miešali z vaječných bielok a cukru sneh. Od jeho kvality záviselo, či bude ich krajinka vôbec stáť a či napríklad z chalúpky neodpadne strecha. Sneh totiž slúžil nielen na ozdobu, ale aj ako lepidlo.

Potom nasledovalo vykrajovanie jednotlivých prvkov. Na stoloch sa postupne objavovali stromy, steny chalúpky či zvieratá. Potom ich žiaci spájali a zimná krajina postupne naberala črty. Najkrajšia bola záverečná fáza, zdobenie. Žiaci ukázali, že majú nielen bohatú fantáziu, ale aj umelecké vlohy a pevné ruky. Krajinky vyzdobili do najmenších detailov a oči porotcov si mali naozaj na čom zgustnúť. Porota sa napokon zhodla na tom, že najviac sa jej páči snehová krajina tímu z Lozorna.

Víťazmi sú však všetci, ktorí prišli a vytvorili v Cvečku príjemnú atmosféru. Súťaž Snehová krajina sa konala po prvý raz a podľa úsmevov a radostných očí všetkých zúčastnených ju možno hodnotiť pozitívne. Riaditeľka CVČ Alžbeta Šurinová verí, že po takomto úspešnom prvom pokuse sa na budúci rok do nej zapojí oveľa viac detí. Všetci súťažiaci si vianočnú atmosféru a snehové krajiny odniesli na svoje školy, aby tak mohli inšpirovať spolužiakov.

– text: M. Janotová, foto: S. Osuský a CVČ –

Viac fotografií nájdete na Facebooku

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok