9. 6. 2017
Slávnostné vítanie novonarodených Malačanov je stále tu

Narodenie dieťaťa je najvýznamnejšou a najšťastnejšou udalosťou v rodine. Z hľadiska matriky s príchodom človiečika na svet súvisia nielen nevyhnutné matričné formality, ale mestský úrad ponúka i možnosť slávnostného  uvítania do života malého Malačana alebo Malačianky.

Podľa počtu slávnostných zápisov v našom meste sa dá konštatovať, že verejnosť nie je o tejto milej skutočnosti dostatočne informovaná. Ako to teda je s uvítaním do života našich novonarodených občanov? Hovorí matrikárka Katarína Krišková: „Podmienkou je, aby mal aspoň jeden z rodičov trvalý pobyt v Malackách, pretože ide o privítanie dieťaťa Malačanov. Na jeho veku nezáleží, môže ísť o bábätko, ale už sme zapisovali aj sedemročné dieťa. Niekedy rodičia uvítanie detí spoja, vtedy robíme takzvaný dvojzápis.“ 

Zároveň dodáva, že uvítanie bábätka do života v našom meste je každého osobná slávnosť, ktorá sa nerobí hromadne, teda každé dieťa má obrad samo pre seba. Koná sa v mestskej obradnej miestnosti a vedie ho primátor mesta alebo poslanec mestského zastupiteľstva. Celý akt je oživený programom, ktorý pripravujú externí zamestnanci. Bábätko spravidla leží v kolíske, nechýba hudobné podfarbenie, recitácie či spev a napokon slávnostný zápis do pamätnej knihy Malaciek, kde má každé dieťa svoju stranu. Do knihy sa podpisujú rodičia a uvítací rodičia, keďže ide o občiansky obrad. „Uvítanie do života nie je motivačné, finančne už vôbec, rodičom dieťatka odovzdáme len milé upomienkové predmety či drobné darčeky. Tento obrad  využívajú väčšinou ľudia, ktorí nemajú krst v kostole. V podstate ide o to, aby sa rodina stretla pri výnimočnej udalosti a dôstojne dieťa privítala. Nie je však podmienkou, že tí, ktorí pokrstia dieťa v kostole, nemôžu mať zápis na radnici a naopak. Môžu to dokonca spojiť v jeden deň,“ priblížila ďalej matrikárka.

Dôležitým faktom je, že uvítanie dieťaťa do života nie je spoplatnené ako napríklad sobáš, z čoho vychádza práve podmienka trvalého pobytu aspoň jedného z rodičov v našom meste.

Do štatistík načrie matrikárka Annamária Horváthová: „Napriek tomu, že v Malackách sa rodí veľa detí, zápisov je neúmerne málo. Minulý rok ich bolo len 19, pričom na svet prišlo 233 Malačanov.“ O uvítanie do života spojené so zápisom do pamätnej knihy by mali záujem predovšetkým ľudia z okolitých obcí, kde obrad, ktorý v minulosti zastrešoval Zbor pre občianske záležitosti, celkom vymizol. Údajne nemajú kapacity.  Podmienka trvalého pobytu v našom meste však nepustí. Malačania teda majú jedinečnú možnosť: stačí prísť na matriku, dohodnúť sa na termíne v rámci obradných dní (piatok, sobota) a vaše dieťa dôstojne a slávnostne uvítajú do života a symbolicky uvedú medzi obyvateľov Malaciek.

Text: I. Sochorová, foto: S. Osuský 

Ďalšie
Šport
20. 5. 2024
Záhoráci s prvým víťazstvom v Ligovom pohári

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky si vo 4. kole Ligového pohára Niké Handball extraligy…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok