14. 5. 2020
Rozprávanie študentky: Vtedy na Erasme – pobyt, ktorý (ne)dopadol...
Tieto riadky píšem po štyroch mesiacoch strávených na študijnom pobyte v zahraničí. V krátkom príbehu podľa skutočných udalostí sa dozviete o radostiach i strastiach Erasmus študentky pred vypuknutím korona krízy v Európe i počas nej.

Predstavte si nasledujúcu situáciu: študentka žurnalistiky z Malaciek sa v letnom semestri vyberie na skusy do sveta (čítaj: na študijný pobyt Erasmus+ do poľskej metropoly Varšavy). Než odletela, zisťovala si všetky možné informácie o Erasmus pobytoch. Vo videách na YouTube ju často  pripravovali na to, aký strašný bude prvý mesiac.
 
Nadišiel deň odletu a ona s malou dušičkou dúfa, že váha, na ktorej deň predtým vážila kufor pomaly väčší než ona sama, neklamala, a celý jej život zabalený v tomto kufri váži len 20 kg. Kufor odbavený bez problémov, to je dobré znamenie. Spokojný pocit však mierne naruší hlásenie, že let do Varšavy je posunutý o hodinu. „Fajn, vypočujem si ešte jeden podcast (zvukový záznam umiestnený na internete – pozn. redakcie), povie si študentka. Postupne si však začne uvedomovať, že jej veľmi chýba komunikácia s ľuďmi. Preto po prílete volá a píše členom rodiny i priateľom.
 
Jej nálada sa začína zlepšovať už na druhý deň, keď sa z jednodňového ubytovania presúva na internát. Ide peši, keďže podľa Google Máp by mala cesta trvať maximálne 15 minút. Nezaobišlo sa to bez štrajkovania moderných technológií a chvíľami si nebola istá, či ešte kráča správnym smerom. Potom, ako záblesk z neba, zbadá svoju slovenskú spolužiačku, ktorá sem tiež prišla študovať, a spolu sa dostanú k hľadaným „intrákom“. Poviete si: „Poľsko susedí so Slovenskom, v kvalite ubytovania pre študentov nebude veľký rozdiel.“ No našťastie je nakoniec izba v ďaleko lepšom stave než očakávala.

Dievčina postupne spoznáva Varšavu, nových ľudí z rôznych kútov sveta (z Talianska, Mexika, Ruska, Nemecka, Rakúska, Japonska…), ochutnáva miestnu kuchyňu (zemiaky sú tu príloha číslo jeden, ryža nie je až tak bežná – ak si ju sami neuvaríte) a objavuje trochu odlišný spôsob výučby. Na Slovensku je to skôr o memorovaní faktov (česť výnimkám), v Poľsku sa viac diskutuje. Dievča nechce zaspať na vavrínoch, a preto si v novom meste nájde tanečnú školu, v ktorej pokračuje vo vzdelávaní sa v orientálnom tanci. Okrem toho si s novými priateľmi rada vybehne zakorčuľovať na Národný štadión či na ľadovú plochu v centre mesta, kde je ešte aj koncom februára citeľná vianočná atmosféra. Pritom občas pôsobí ako inštruktorka korčuľovania, keďže niektorí z priateľov korčuľujú prvýkrát v živote. Veľmi sa teší, keď vidí, že sa im darí a pády sú obmedzené na minimum. (Takže toto bol vraj ten najhorší mesiac z celého pobytu… Ani by som nepovedala.)

Po mesiaci plnom zábavy a spoznávania nového mesta však aj v Poľsku na dvere zaklope nečakaný hosť. Predstaví sa ako COVID-19 a postupne pre mnohých pochováva dobrodružstvo zvané Erasmus pobyt. Univerzita zatvára svoje brány a presúva výučbu do online sveta. Študentka sa nenechá odradiť a v Poľsku zostáva. Možno aj vďaka dobrej spolubývajúcej zo Slovenska, ktorá sa tiež rozhodla zostať vo Varšave. Čas – pre neodporúčané vychádzanie – najprv trávia plnením školských povinností, ale aj rozširovaním svojich kulinárskych zručností alebo sledovaním filmov a seriálov s ďalšou kamarátkou z internátu. Keďže sú v Poľsku približne od polovice apríla povinné rúška a zároveň sa znovu otvorili parky, rady sa ako dvaja banditi vyberú na prechádzku do jedného z nich. Parkov je vo Varšave neúrekom a sú nádherné. Dievča nezaháľa a pokračuje naďalej v tréningu orientálneho tanca aspoň vo svojej dočasnej izbe, aj prostredníctvom online tanečných hodín. Postupne ho však, okrem týchto celkom príjemných aktivít, začnú tlačiť termíny odovzdania seminárnych prác a esejí, a preto sa tieto dni venuje viac školským povinnostiam.
 
Ako nakoniec dopadne celý príbeh dievčaťa v zahraničí vám presne povedať neviem. Tento príbeh totiž ešte stále píšem…
 
Patrícia Arpášová
 
Foto: autorka 
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok