16. 6. 2021
Rada seniorov: dotácie, počítačový kurz i plány na leto
Po dlhšom období, poznačenom obmedzeniami, sa stretla Rada seniorov a osôb so zdravotným postihnutím.  Hoci musela byť činnosť organizácií, inštitúcií, klubov a zariadení od vlaňajšieho marca zo známych dôvodov prerušená, ich chod sa udržal. Primátor Juraj Říha sa im za to poďakoval. Ako ďalej informoval, vlaňajší rok sa podarilo skončiť dôstojne aj z hľadiska ekonomiky a mestu vznikol prebytok vyše milióna eur: „Dotácie na vašu tohtoročnú činnosť sú pripravené. Pri ich vyúčtovaní budeme akceptovať aj výdavky na rúška, respirátory či dezinfekciu.“ 
Zástupcovia jednotlivých organizácií a združení informovali, akým spôsobom fungovali počas pandémie. Kontakty so svojimi členmi udržiavali prevažne telefonicky alebo elektronicky.  „Naši najstarší a imobilní členovia dostali k sviatkom kvety. Organizujeme výlety v menších skupinách a radi by sme pripravili výstavu ručných prác,“ priblížila Viera Lahová zo Združenia kresťanských seniorov.  „Našim členom sme roznášali respirátory, nakúpili sme im vitamíny. V súčasnosti stále prevažuje činnosť v exteriéri,“ informovala Eva Dúnarová, predsedníčka Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami Viktória.  Lucia Vidanová z organizácie Vstúpte pre ľudí s mentálnym postihnutím doplnila, že okrem elektronickej komunikácie pomáhali svojim klientom aj terénnou sociálnou prácou a zapožičiavaním pomôcok domov. „Mnohí naši klienti sa ale po dlhšej prestávke ťažko vracajú do bežného režimu,“ priznala. Organizáciu Vstúpte čakajú veľké zmeny, pretože ich areál na Ulici 1. mája sa bude rekonštruovať. 
Členovia Rady tiež hovorili o potrebe pridať lavičky do ulíc mesta, o čistote verejných priestorov či o nedostatku vhodných miestností na stretávanie sa. V tejto súvislosti mesto ponúklo seniorom veľkú zasadačku v budove starého mestského úradu na Radlinského. 
Primátor informoval o príprave a realizácii cyklotrás, o príprave športovej arény a kultúrneho domu. Pripomenul, že seniori nad 60 rokov majú možnosť očkovania v Malackách bez registrácie.  Ubezpečil, že plánovaný kurz počítačovej gramotnosti pre seniorov, ktorý sa musel zrušiť pre pandémiu, sa uskutoční. 
Malackí seniori chcú využiť aktuálne uvoľnenie opatrení na zájazdy, výlety či liečenie v kúpeľoch. Želáme im, aby sa ich plány vydarili. Nech si leto užíjú v dobrej nálade a zdraví.  

Text: -lp-, foto: -otano-

Ďalšie
Šport
24. 7. 2024
Vysvedčenia pre karatistov

Koniec júna je u školákov vždy spájaný s odovzdávaním vysvedčení za dosiahnuté výsledky v škole.…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
22. 7. 2024
Okresný súd Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok