2. 3. 2016
Projekt EUPIN pokračuje v Macedónsku

Zástupkyne Slovenského zväzu telesne postihnutých – Okresného centra Malacky sa v dňoch 21. – 23. februára zúčastnili na nadnárodnom stretnutí medzinárodného projektu EUPIN v macedónskom Skopje. Jeho organizátorom bola Národná rada pre rodovú rovnoprávnosť – asociácia ženských organizácií Macedónska (SOZM). Stretnutie sa konalo v rámci projektu Erasmus +.

„Organizátori nám predstavili svoju bohatú činnosť v 5 oblastiach, ktoré sa zameriavajú na postavenie žien v spoločenskom a politickom živote, uplatnenie v zamestnaní a podnikaní, problematiku rodiny, chudoby a zdravia žien, rodovo podmienené násilie na ženách a násilie na deťoch. Veľmi úzko spolupracujú v projektových aktivitách s ostatnými republikami bývalej Juhoslávie, ale aj Balkánu ako celku,“ opisuje manažérka projektu za Malacky M. Chaloupková.

A ďalej vysvetľuje: „Macedónska legislatíva v oblasti postavenia žien a rodovej rovnosti bola dobre ošetrená, do života sa však presadzovala len ťažko a pomalými krokmi. V súčasnosti sa objavujú snahy ženy opäť ‘poslať‘ do domácnosti. Mali by vychovávať 3 – 4 deti a nesnažiť sa zamestnať. Potom by mohli dostať aj dôchodok za túto materskú prácu, avšak, ak by nemali odpracovaný ani jeden deň na pracovnom trhu. Tomuto sa snažia zabrániť ženy, zastúpené v asociácii. Keďže Macedónčania mali tesne pred voľbami, neboli si isté, ako to dopadne. V štádiu tesne pred voľbami už totiž nezasadal parlament a úradnícka vláda nekonala nič navyše v rámci nevyhnutnej prevádzky štátu.“

-ts-

Ďalšie
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Fantastický úspech ZŠ Štúrova

Na školských športových majstrovstvách Slovenska v Šamoríne vystúpili dievčatá vo vybíjanej aj…

Zobraziť celý článok