19. 10. 2012
Projekt 100 v Malackách odštartoval Trainspottingom

V stredu 10. októbra sa začala najväčšia filmová edukatívna prehliadka na Slovensku aj v našom meste. Odštartoval ju film Trainspotting, ktorý divákov vtiahol späť do 80. rokov. Hovorí o stále súčasnej téme drogovej závislosti. Snímka má už 16 rokov, jeho originalita ho však opäť dostala na plátna kín. Manželskú drámu zo súčasného Iránu s názvom Rozchod Nadera a Simin ste si mohli pozrieť 17. októbra.
 

Projekt 100 sa uskutočňuje už od roku 1995 od septembra do decembra. Výnimočné filmové diela svetovej kinematografie môžu diváci zhliadnuť vo viac ako 30 kinách na Slovensku. „Podstatou putovnej prehliadky je prezentácia mimoriadnych filmov, ktoré tvoria Zlatý fond svetovej kinematografie v konfrontácii s najnovšími dielami tvorcov, ktorí získavajú ocenenia na najprestížnejších filmových festivaloch, ako MFF Cannes, MFF Benátky, MFF Berlín,“ píše sa na webovej stránke Asociácie slovenských filmových klubov. Do výberu sú zaradené aj slovenské a české diela.

Projekt 100 sa koná napríklad aj v Bratislave, Banskej Bystrici, Handlovej, Humennom, Modre, Nitre. Ale aj v Pezinku, Piešťanoch, Prešove či Trenčíne. Neobchádza ani naše Malacky a už najbližšie 24. 10. o 20.00 h si môžete prísť pozrieť do kina Záhoran film Bohémsky život, v ktorom sa dotknete života parížskej bohémy. Dielo má na svedomí fínsky režisér Aki Kaurismäki. Vychutnať si môžete aj snímku Neha 31. 10. rovnako o 20.00 h. Film je debutom slovenského autora Martina Šulíka. Je najplodnejším a najoceňovanejším režisérom hraných a dokumentárnych filmov posledných dvoch dekád. V tomto prípade ide o príbeh milostného trojuholníka. Desať skvostov a jeden filmový archívny špeciál – to sľubujú organizátori. Deväťdesiat rokov má tento rok práve jedenásty bonusový film Upír Nosferatu, ktorý sa však v Malackách premietať nebude.

Všetky snímky u nás môžete vidieť v rámci Filmového klubu. A pod týmto názvom nájdete i priebežný program na stránke Mestského centra kultúry (www.mckmalacky.sk).

 Text: N. Slobodová, foto: asfk.sk

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok