21. 6. 2018
Primátor Říha: „Naplno sa obnažil problém nedostatku pediatrov na celom Slovensku.“
Výstup z operatívneho rokovania primátora mesta Malacky Juraja Říha s pediatrami je jednoznačný: do výberového konania o prevádzkovanie ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast v meste sa neprihlásil nikto. Priamou príčinou je nedostatok personálu. Túto službu bude od 1. júla 2018 dočasne zabezpečovať Národný ústav detských chorôb na bratislavských Kramároch.
Vo štvrtok 21. júna sa konalo operatívne rokovanie primátora mesta Malacky Juraja Říhu so zástupcami pediatrov z okresu k aktuálnej téme ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast v meste. Tú sa nepodarí sprevádzkovať z dôvodu nedostatku lekárov. Hovorkyňou prítomných pediatrov bola MUDr. Eva Slavíková. „Z desiatich lekárov v okrese sú šiesti v dôchodkovom veku a dvaja k nemu nemajú ďaleko. Je nás nedostatok cez deň, ťažko niečo riešiť v noci. Za súčasných podmienok a stavu nie je možné postaviť pohotovostné služby,“ priblížila situáciu.
APS pre deti a dorast preto bude od 1. júla 2018 dočasne zabezpečovať Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Na stretnutí pediatrov s primátorom opakovane zaznela obava, že nemocnica na Kramároch nemusí zvládnuť nápor pacientov z celého Bratislavského kraja.
K situácii sa kriticky vyjadril aj J. Říha: „Pozorne vnímam medializované informácie, že by v našom okrese nemala byť k 1. júlu zabezpečená detská pohotovosť, čiže ministerstvo nedokáže naplniť svoj vlastný cieľ. Súčasný prevádzkovateľ sa ani len neprihlásil do výberového konania. Naplno sa obnažil problém nedostatku pediatrov nielen v našom okrese, ale na celom Slovensku, a pravdepodobne to speje k tomu, že vybuchne celý systém. Napriek všetkému sa zodpovedne zamýšľame nad tým, ako pomôcť a či je možné nájsť pediatrov, ktorí by v rámci pohotovosti naopak prišli vypomôcť z Bratislavy do Malaciek. Budem viesť dialóg, ktorý povedie k vytvoreniu určitého modelu, z ktorého budú zrejmé finančné a časové podmienky získania týchto lekárov.“
Ako vnímajú zmysluplnosť APS pre deti a dorast samotní lekári?
„Veci, s ktorými rodičia prichádzajú na pohotovosť, neraz nevyžadujú akútne ošetrenie. Teploty a tobôž hlieny znesú odklad aj desať, dvanásť hodín. A napokon – veci, ktoré akútne a teda odborné vyšetrenie vyžadujú, sa i tak riešia priamo na Kramároch,“ podotkla E. Slavíková.
Jej kolegyňa MUDr. Marianna Maršálková dodala: „Prečo ministerstvo teraz šliape po všeobecných lekároch, aby – na úkor svojho zdravia a veku, dali do poriadku problém, ktorý sa neriešil dvadsať rokov? Celý tento čas sa nič nedialo a my  to teraz máme lepiť?“
APS pre dospelých bude v meste od 1. júla zastrešovať malacká nemocnica v rámci spoločnosti Nemocničná, a.s. Na rokovaní ju zastupoval MUDr. Robert Vetrák, ktorý rovnako zdôraznil, že jediným dôvodom, prečo sa nemocnica neprihlásila do výberového konania a teda nedokáže zabezpečiť APS aj pre deti a dorast je nedostatok personálu.
I. Sochorová
Ďalšie
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
26. 2. 2024
Skvelý úvod Záhorákov v Modre základom ďalšieho víťazstva

Hádzanárom klubu HC Záhoráci Stupava/Malacky vyšiel skvele úvod stretnutia v Modre (23. februára),…

Zobraziť celý článok