29. 9. 2023
Prichádza nové dopravné značenie pre chodcov

K priechodom pre chodcov pribudnú miesta na prechádzanie

Aktuálne stavebné úpravy na hlavnej križovatke, súvisiace s výstavbou cyklotrasy a modernizáciou svetelnej signalizácie, sprevádzajú aj zmeny dopravného značenia. Veľkou novinkou je nahradenie niektorých priechodov pre chodcov novým dopravným značením pod názvom MIESTO NA PRECHÁDZANIE. Túto zmenu určuje dokument Technické podmienky č. 117 Slovenskej správy ciest.

            Hlavná svetelná križovatka v Malackách spája štyri frekventované ulice: Radlinského, Sasinkovu, Záhorácku a M. R. Štefánika. Týmto miestom prejde denne množstvo áut, cyklistov aj chodcov, preto sa zmeny týkajú všetkých účastníkov cestnej premávky.

            Klasický priechod pre chodcov, tzv. zebra, zostane iba tam, kde nie je semafor pre chodcov. t. j. pri prechádzaní medzi ostrovčekmi a chodníkom. Chodec tam síce má prednosť vo chvíli, keď vstúpi na vozovku, ale zároveň musí brať ohľad na rýchlosť približujúcich sa vozidiel. Cez priechod pre chodcov nemôžu jazdiť cyklisti, môžu však tadiaľto prechádzať, ak zosadnú z bicykla a idú pešo vedľa neho.

            Miesto na prechádzanie je takisto určené na prechádzanie chodcov cez vozovku, avšak je tu jeden podstatný rozdiel: pohyb chodcov na tomto mieste je vždy riadený semaforom. Zjednodušene povedané: namiesto doterajších tradičných priechodov pre chodcov (zebier) so semaformi tu máme tzv. miesta na prechádzanie. Sú označené malými prerušovanými čiarami po okrajoch.

            Miesto sa prechádzanie môže byť spoločné pre chodcov a cyklistov, ale môže mať aj oddelené pruhy: samostatný pre chodcov a samostatný pre cyklistov.

            Na hlavnej svetelnej križovatke budú 4 miesta na prechádzanie (medzi semaformi) a 4 priechody pre chodcov (medzi ostrovčekmi a chodníkmi). Na mieste, kde sa prechádza medzi zastávkou autobusov Sasinkova a bývalou predajňou NAY, je namiesto tradičného priechodu pre chodcov po novom miesto na prechádzanie.

            Ak by sme sa pozreli trochu ďalej od hlavnej križovatky: tradičné priechody pre chodcov zostávajú pri bašte a pri Srdiečku.

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský

Ďalšie
Bezpečnosť
28. 2. 2024
F-16 budú pôsobiť na letisku v Kuchyni

Nové stíhacie lietadlá F-16, ktoré mali podľa pôvodných plánov nastúpiť do služby na…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok