2. 2. 2021
Predstaviteľov samospráv znepokojujú udalosti v Marianke
Starosta Marianky Dušan Statelov sa stal terčom opakovaných útokov. Pred dvoma rokmi mu doteraz neznámy páchateľ polial auto benzínom a zapálil ho, uplynulý víkend mu niekto podpálil stajňu, pričom hrozilo, že začne horieť aj susedný dom. Už pri prvej udalosti D. Statelov naznačil, že požiar môže súvisieť s jeho postojom voči developerským záujmom v obci a odmietaním neregulovanej výstavby.  Znepokojnenie s útokmi verejne vyjadrili predstavitelia samospráv.

Klub primátorov a starostov okresu Malacky sformuloval svoje rozhorčenie do verejného vyhlásenia. „Nášmu kolegovi, starostovi obce Marianka, vyjadrujeme svoju solidaritu a podporu. Dôrazne odsudzujeme akékoľvek formy a prejavy násilia a útoky na funkcionárov samospráv, ich rodiny a ich osobný majetok. Poznáme ho ako čestného človeka, ktorý vždy nekompromisne obhajoval a zastával záujmy svojej obce. S poľutovaním sme prijali jeho oznámenie, že po  tomto ohavnom čine zvažuje svoje odstúpenie. Viac ako ktokoľvek iný chápeme jeho pohnútku v situácii, keď zo strany príslušných orgánov nedošlo doteraz k vyšetreniu ani jedného z predchádzajúcich útokov, podobne, ako sa to deje v prípade obdobných ostatných útokov na iných činiteľov samospráv v našom okrese. Sme odhodlaní neustupovať hrubému násiliu,“ píše sa vo vyhlásení. Starostovia a primátori okresu Malacky ďalej uvádzajú, že útoky na volených predstaviteľov samospráv považujú za útoky na podstatu ústavného zriadenia.  „My, rovnako ako naše obce a mestá sa tak teraz v okrese Malacky stávame obeťou nevšímavosti, nečinnosti a liknavosti príslušných štátnych orgánov a inštitúcií, ktoré nesú zodpovednosť za ochranu práva a bezpečnosť nás i našich občanov. V takejto atmosfére nechceme a nemôžeme ďalej pracovať a riadne obsahovať záujmy našich občanov, miest a dedín. Vyzývame preto zodpovedných na miestnej, okresnej a na ústrednej úrovni, aby konečne začali účinne a efektívne konať!“ uvádza sa vo vyhlásení Klubu primátorov a starostov okresu Malacky, ktoré zaslali predsedovi vlády SR, ministerke spravodlivosti SR, ministrovi vnútra SR a prezidentovi Policajného zboru SR. 

Znepokojnenie vyjadril aj primátor Malaciek Juraj Říha: „Gauneri nemôžu dostať signál, ako pohodlne je možné odstrániť nepohodlného starostu. Viem, čo je to postaviť sa policajnej a stavebnej mafii. Viem aj to, ako silný musí byť človek, aby ustál tento pekelný tlak. Pritom je prirodzené, že my starostovia a primátori môžeme čeliť kritike pre našu prácu. V slušnej spoločnosti je ale fyzický útok ďaleko za hranicou únosnosti a mal by byť potrestaný. Polícia by mu mala naopak poskytnúť okamžitú ochranu.“

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba prirovnal udalosti v Marianke k metódam 90. rokov. „Ak to bude pokračovať a páchatelia nebudú exemplárne potrestaní, čestní ľudia stratia záujem o verejnú službu a naše mestá a obce budú riadiť gangstri.” Župan zároveň apeluje na políciu, či je najlepším nápadom ostentatívne brať do cely predbežného zadržania alebo vyšetrovacej väzby predstaviteľov samosprávy v prípadoch, ktoré nie sú na prvý pohľad trestnou činnosťou. Poukazuje na príklady primátora Malaciek Juraja Říhu či starostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolfa Kusého.
Združenie miesta a obcí Slovenska (ZMOS) žiada vyšetrovateľov, aby v prípade starostu Marianky rýchlosťou konania a precíznosťou vyšetrovania identifikovali vinníkov. Vo svojom stanovisku ZMOS uvádza: „Prípady kriminalizácie iných starostov či primátorov, ktoré sa následne ukázali ako neopodstatnené, podrývajú prirodzenú dôveryhodnosť voči celému systému miestnej územnej samosprávy. Prejavy násilia voči predstaviteľom samosprávy nemožno ospravedlniť. Mestá a obce nesmú byť v rukách tých, ktorí sa podvolia nátlaku. Tí, ktorí sa rozhodnú pre nátlak na volených predstaviteľov miest a obcí, by mali byť exemplárne potrestaní.“


-red-/TASR/ZMOS
 


Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok