Starosta Marianky Dušan Statelov sa stal terčom opakovaných útokov. Pred dvoma rokmi mu doteraz neznámy páchateľ polial auto benzínom a zapálil ho, uplynulý víkend mu niekto podpálil stajňu, pričom hrozilo, že začne horieť aj susedný dom. Už pri prvej udalosti D. Statelov naznačil, že požiar môže súvisieť s jeho postojom voči developerským záujmom v obci a odmietaním neregulovanej výstavby. Znepokojnenie s útokmi verejne vyjadrili predstavitelia samospráv.
Klub primátorov a starostov okresu Malacky sformuloval svoje rozhorčenie do verejného vyhlásenia. „Nášmu kolegovi, starostovi obce Marianka, vyjadrujeme svoju solidaritu a podporu. Dôrazne odsudzujeme akékoľvek formy a prejavy násilia a útoky na funkcionárov samospráv, ich rodiny a ich osobný majetok. Poznáme ho ako čestného človeka, ktorý vždy nekompromisne obhajoval a zastával záujmy svojej obce. S poľutovaním sme prijali jeho oznámenie, že po tomto ohavnom čine zvažuje svoje odstúpenie. Viac ako ktokoľvek iný chápeme jeho pohnútku v situácii, keď zo strany príslušných orgánov nedošlo doteraz k vyšetreniu ani jedného z predchádzajúcich útokov, podobne, ako sa to deje v prípade obdobných ostatných útokov na iných činiteľov samospráv v našom okrese. Sme odhodlaní neustupovať hrubému násiliu,“ píše sa vo vyhlásení. Starostovia a primátori okresu Malacky ďalej uvádzajú, že útoky na volených predstaviteľov samospráv považujú za útoky na podstatu ústavného zriadenia. „My, rovnako ako naše obce a mestá sa tak teraz v okrese Malacky stávame obeťou nevšímavosti, nečinnosti a liknavosti príslušných štátnych orgánov a inštitúcií, ktoré nesú zodpovednosť za ochranu práva a bezpečnosť nás i našich občanov. V takejto atmosfére nechceme a nemôžeme ďalej pracovať a riadne obsahovať záujmy našich občanov, miest a dedín. Vyzývame preto zodpovedných na miestnej, okresnej a na ústrednej úrovni, aby konečne začali účinne a efektívne konať!“ uvádza sa vo vyhlásení Klubu primátorov a starostov okresu Malacky, ktoré zaslali predsedovi vlády SR, ministerke spravodlivosti SR, ministrovi vnútra SR a prezidentovi Policajného zboru SR.
Znepokojnenie vyjadril aj primátor Malaciek Juraj Říha: „Gauneri nemôžu dostať signál, ako pohodlne je možné odstrániť nepohodlného starostu. Viem, čo je to postaviť sa policajnej a stavebnej mafii. Viem aj to, ako silný musí byť človek, aby ustál tento pekelný tlak. Pritom je prirodzené, že my starostovia a primátori môžeme čeliť kritike pre našu prácu. V slušnej spoločnosti je ale fyzický útok ďaleko za hranicou únosnosti a mal by byť potrestaný. Polícia by mu mala naopak poskytnúť okamžitú ochranu.“
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba prirovnal udalosti v Marianke k metódam 90. rokov. „Ak to bude pokračovať a páchatelia nebudú exemplárne potrestaní, čestní ľudia stratia záujem o verejnú službu a naše mestá a obce budú riadiť gangstri.” Župan zároveň apeluje na políciu, či je najlepším nápadom ostentatívne brať do cely predbežného zadržania alebo vyšetrovacej väzby predstaviteľov samosprávy v prípadoch, ktoré nie sú na prvý pohľad trestnou činnosťou. Poukazuje na príklady primátora Malaciek Juraja Říhu či starostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolfa Kusého.
Združenie miesta a obcí Slovenska (ZMOS) žiada vyšetrovateľov, aby v prípade starostu Marianky rýchlosťou konania a precíznosťou vyšetrovania identifikovali vinníkov. Vo svojom stanovisku ZMOS uvádza: „Prípady kriminalizácie iných starostov či primátorov, ktoré sa následne ukázali ako neopodstatnené, podrývajú prirodzenú dôveryhodnosť voči celému systému miestnej územnej samosprávy. Prejavy násilia voči predstaviteľom samosprávy nemožno ospravedlniť. Mestá a obce nesmú byť v rukách tých, ktorí sa podvolia nátlaku. Tí, ktorí sa rozhodnú pre nátlak na volených predstaviteľov miest a obcí, by mali byť exemplárne potrestaní.“
-red-/TASR/ZMOS