1. 2. 2017
Predseda vlády SR: Malacky sú oázou pokoja
V rámci série pracovných výjazdov do regiónov navštívil predseda vlády SR Robert Fico minulý piatok okres Malacky. Sprevádzali ho podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková. Každý z nich mal svoj vlastný program a na záver sa spoločne stretli s vedením nášho mesta.

„Pracovný výjazd členov vlády považujem za jedinečnú príležitosť komunikovať témy týkajúce sa mesta i regiónu,“ povedal primátor. Premiérovi predstavil projekty, ktoré Malacky financujú samy: rekonštrukcia verejného osvetlenia, obnova kaštieľa a oprava ciest. J. Říha: „Sú však témy, kde sa samospráva musí oprieť o pomoc štátu – či je to projekt dvoch diaľničných križovatiek na D2, podpora nájomného bývania alebo modernizácia železničnej stanice a trate prechádzajúcej Malackami.“ Na spoločnom rokovaní s primátorom Jurajom ňíhom, zástupcom primátora Milanom Ondrovičom, prednostkou Ľubicou Čikošovou a hlavnou kontrolórkou Petrou Kožuchovou sa hovorilo predovšetkým o témach, dôležitých pre Malacky: nájomné byty, dopravný obchvat mesta, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a možnosti čerpania eurofondov.  

Kvalifikovaní zamestnanci
Predseda vlády ocenil nízku mieru nezamestnanosti v našom regióne. Po návšteve priemyselného parku však skonštatoval, že rozširovanie výroby prináša vážny problém: nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „Podľa nášho názoru to v blízkej budúcnosti bude znamenať, že firmy sa budú predbiehať v tom, ako si udržať zamestnanca. Môžeme očakávať posilňovanie sociálnych programov a možno aj malé mzdové preteky.“

Nájomné bývanie
S (ne)dostatkom zamestnancov súvisí aj nájomné bývanie, ktoré by výrazne mohlo pomôcť väčšej migrácii obyvateľov za prácou v rámci Slovenska. Pri výstavbe nájomných bytov v súčasnosti platí model 70:30, t. j. samospráva si môže zobrať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 70 percent a zvyšných 30 percent financuje štát formou nenávratného príspevku. „Hoci ide o výhodný úver, budeme hľadať možnosti, aby mohol byť príspevok od štátu ešte vyšší,“ prisľúbil R. Fico. „My ako samospráva sme pripravení reagovať. Je potrebné, aby sa podpora nájomného bývania sústredila do okresov, kde je veľká potreba mobility pracovných síl,“ doplnil J. Říha.

Eurofondy
Okres Malacky ako súčasť Bratislavského kraja má obmedzené možnosti čerpania eurofondov. Juraj Říha pri tejto téme použil príklad, keď bola súbežne vyhlásená výzva na zatepľovanie verejných budov z eurofondov aj zo štátneho Envirofondu. Kritériá sú však nastavené tak, že väčšie šance na peniaze z oboch zdrojov majú regióny mimo Bratislavského kraja. Preto by privítal určité zmeny, aby tí, ktorí nemajú šancu na eurofondy, mohli čerpať  peniaze od štátu „Nastavením parametrov je možná určitá pozitívna diskriminácia pre regióny, vylúčené z čerpania eurofondov. Sme predsa v území hlavného mesta a nemali by sme zabúdať, že sme jeho rozvojovým pólom. Sme v tejto otázke pripravení otvorene komunikovať a byť nápomocní vláde,“ vyhlásil primátor. Vicepremiér Pellegrini zmeny pripúšťa: „Diskutovali sme, ako inými nástrojmi vykompenzovať tento hendikep. Možnosťou by bola pozitívna diskriminácia pre okresy, ktoré sa nemôžu uchádzať o štrukturálne peniaze. Vláda o tom bude uvažovať pri novelizácii zákona.“

Služby pre občana na jednom mieste
Rokovanie J. Říhu s D. Sakovou prinieslo novú tému – poskytovanie služieb štátu a samosprávy na jednom mieste. „Teší ma, že sme s pánom primátorom otvorili novú víziu vytvorenia spoločného klientskeho pracoviska, ktoré by poskytovalo služby štátnej správy a zároveň aj samosprávy. Verím, že v krátkom čase sa nám to podarí zrealizovať v prospech všetkých občanov okresu Malacky,“ skonštatovala štátna tajomníčka. Primátor v tejto súvislosti spomenul oplotený a zaburinený pozemok vedľa Okresného úradu, , ktorý sa snaží malacká samospráva získať do vlastníctva. Pozemok síce patrí štátu, avšak ten ho už pred niekoľkými rokmi vyhlásil za nadbytočný. Po spoločnom rokovaní so štátnou tajomníčkou svitá nová nádej na skoré riešenie prevodu vlastníctva na mesto.

Malacky: oáza pokoja
„Vnímam Malacky a okolie ako oázu pokoja. Takýto výraz použil dnes aj primátor. Myslím, že je to dané aj výbornou spoluprácou poslancov MsZ s vedením mesta,“ povedal počas tlačovej konferencie R. Fico a dodal: „Blahoželám Malackám k úspechom, ktoré dosiahli, aj k plánom, ktoré majú. Mestu želám ďalší rozvoj, pretože má obrovský potenciál. Zároveň som veľmi rád, že sa tu rieši aj otázka využitia diaľnice na obchvat mesta.“ J. Říha: „Premiérovi, ako naturalizovanému Záhorákovi – keďže má pri Malých Levároch chatu – som v mene mesta i starostov okolitých obcí odovzdal oficiálne pozvanie na výjazdové rokovanie vlády.“ Ako miesto rokovania navrhol Pálffyovský kaštieľ, na ktorom sa aktuálne rekonštruuje strecha a ešte v tomto roku by mohli byť obnovené aj reprezentačné priestory. Premiér tento návrh prijal so záujmom a nevylúčil dokonca prípadné rokovanie s predsedom vlády Českej republiky práve v Malackách.

Pripravili: Ľ. Pilzová, I. Sochorová, S. Osuský
Ďalšie
Šport
20. 5. 2024
Záhoráci s prvým víťazstvom v Ligovom pohári

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky si vo 4. kole Ligového pohára Niké Handball extraligy…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok