20. 11. 2012
Prečo MsP neodchytí túlavého psa hneď po nahlásení?
Nahlásili ste mestskej polícii pohyb voľne sa pohybujúceho psa a máte pocit, že vec zostala dlho bez nápravy? S takýmto prípadom sa s nami podelila M. Maďarová z Malaciek. Keď volala políciu v súvislosti s rovnakým podnetom a tým istým psom v sobotu 10. 11. už po druhý raz, vyhotovila aj fotografiu, ktorú na políciu poslala.  

„Fotky boli zhotovené o 7.20 h medzi Ul. Ľ. Zúbka a Nám. SNP v Malackách. Keďže som bola v časovej tiesni, nemohla som vyslanú hliadku čakať. Táto lokalita je dosť frekventovaná vzhľadom na neďalekú ZŠ a nielen deti, ale  aj my dospelí máme strach. Pes sa pohybuje bez dozoru a voľne ako po okolitých uliciach aj pomedzi bytové domy, cez týždeň aj cez víkendy. Na tento problém sme už viacerí telefonicky upozorňovali, no problém sa stále opakuje.“

Mestská polícia Malacky sa podnetom zaoberala a vyriešila ho ako priestupok. „Skutok týkajúci sa toho istého psa sa stal už druhýkrát. MsP zistila majiteľa psa, ktorý je podozrivý zo spáchania priestupku  (VZN č.  1/2009, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov v meste Malacky), keďže nerešpektoval zákaz voľného pohybu psa (bloková pokuta 10 €) a keďže pes nemal známku a nebol prihlásený (15 €). Za opakovaný priestupok majiteľ dovedna zaplatil pokutu 50 €,” povedal V. Kunák, preventista MsP.

Zaujímalo nás, prečo MsP nedorazí hneď po prijatí hlásenia a dostali sme nasledujúce vysvetlenie: „Ráno je našou prioritou zabezpečiť priechody pre chodcov. Bezpečnosť detí je pre mestskú políciu prvoradá. Druhý raz prišlo hlásenie v deň, keď sa konalo veľké bežecké podujatie Malacká desiatka, napriek exponovanej situácii pri zabezpečovaní pretekov hliadka vyrazila hľadať psa, no nenašla ho,“ povedal V. Kunák z MsP. Zároveň naznačil, že ľudia by urobili dobre, keby chvíľku počkali a nahlásili aj smer pohybu psa. Vtedy sú mestskí policajti pri odchyte najúspešnejší, rovnako ako keď na základe presnejších údajov zachytí pohyb psa kamerový systém.

Vyraziť za psom nie je vecou okamihu, keď je voľný pohyb nahlásený. Táto situácia si vyžaduje predpísaný služobný postup. „Hliadka MsP musí najskôr prísť po špeciálne vozidlo určené na odchyt psov v zmysle veterinárneho zákona. Náš dodávkový Opel má priestor oddelený od posádky vozidla. Auto je vybavené odchytovou tyčou, má klietku na malé plemená a pripravenú narkotizačnú zbraň. Narkotizačnú látku si však hliadka musí prísť vyzdvihnúť z chladničky, až potom sa vydáva na odchyt,“ vysvetlil preventista MsP V. Kunák. Podľa neho MsP úspešne odchytí až 80 % nahlásených voľne sa pohybujúcich psov. „Proces je zdanlivo jednoduchý, ale podlieha prísnym pravidlám a dodržiavaniu legislatívy, preto prosíme ľudí o strpenie. Nedá sa prísť na miesto do dvoch minút, ako si to niektorí predstavujú. Treba povedať aj to, že odchyt psov  zo strany polície nie je samozrejmosťou a mnohé mestá takúto službu vôbec nemajú. My sa snažíme robiť ju najlepšie, ako sa to v danej situácii dá.“  

Text: Tatiana Búbelová; Foto: -mad-/-msp-
Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok