7. 8. 2013
Poslankyňa Hamarová hostila Albertiršanov
Keď zahraničné vzťahy s partnerskými mestami začnú prerastať do súkromných priateľstiev, je to najvzácnejšia devíza a záruka trvalých väzieb. Dôkazom je i vzťah malackej poslankyne Daniely Hamarovej s rodinou Zatykó (Zaťko) z partnerskej Albertirše, u ktorej bola ubytovaná v roku 2011 počas osláv príchodu Slovákov do tohto mestečka. Delegácia Malaciek sa na nich vtedy zúčastnila na pozvanie vedenia mesta.

„Naše rodiny sa spriatelili, navštevujeme sa a pomáhame si, hoci títo ľudia už nevedia po slovensky a my nehovoríme po maďarsky. Komunikujeme po anglicky prostredníctvom  ich dcérky, ktorá jediná hovorí týmto jazykom,“ priblížila nám D. Hamarovú, ktorú sme stretli s rodinou Zatykó na prechádzke po Zámockom parku a na výstave sokoliarov na nádvorí Malackého kaštieľa.  

Albertirša je maličké mestečko v Maďarsku, kde dodnes žijú potomkovia Slovákov, ktorí sa kedysi natrvalo presídlili zo Slovenska na Dolnú zem. Nemajú tam ubytovacie zariadenie, ale zato príkladná je spolupráca obyvateľov so samosprávou, ich ústretovosť a ochota spolupracovať na veciach v spoločnom záujme. Vo vlastných rodinách radi prichýlia a pohostia  aj najvzácnejších hostí a ponúknu im viac ako hotel – trvalé priateľstvo.   

Text, foto: T. Búbelová


Viac o Albertirši si môžete prečítať na www.malacky.sk v sekcii partnerské mestá


Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok