Nápad zorganizovať poľovnícky deň nie je novinka, robia ho už aj v iných regiónoch… veď stretnúť známe tváre, pochutiť si na dobrom jedle v peknom prostredí je predsa príjemné. Malacky majú k tomu ideálne prostredie a stáročné poľovnícke tradície rozvíjané najmä šľachtickým rodom Pálfiovcov. Ale ten podstatný dôvod je omnoho vážnejší. Určite si všetci poľovníci všimli obrovské zmeny, ktoré nastali v poľovníctve na posledných 20 rokov.
Poľovníctvo je pod tlakom ochranárskych aktivít. Verejnosť jednoducho pozitívnejšie vníma ochranárske a aj tie „diskutabilné” aktivity. Naopak tie lovecké, čo aj akokoľvek potrebné väčšinou vníma negatívne. Strieľanie krásnych zvierat v 21 storočí je predsa vďačné sústo pre média a následne téma aj pre ambicióznych politikov. Je preto najvyšší čas verejnosti vysvetľovať poslanie moderného poľovníctva, prezentovať tie potrebné ochranárske činností, ktoré poľovníci musia vykonať, než príde k vlastnému a vždy selektívnemu lovu. / Iste, evidujeme aj porušenia poľov.zákona, ale čierne ovce sa nájdu v každej oblasti a okrem polície aj samotní poľovníci sa takýchto „poľovníkov“ snažia disciplinárne alebo trestno-právne trestať / Verejnosť je potrebné informovať aj o tom, že najviac odpadu spomedzi ochranárov vynesú z lesa práve poľovníci, že najviac investujú do znižovania nehodovosti zapríčinenej zverou poľovníci, najviac krmiva poskytnú zveri v čase núdze zasa poľovníci, že poľovačka je vlastne prepotrebný spôsob na reguláciu rovnováhy v prírode a znižovaniu škôd v poľnohospodárskych kultúrach atď. Zorganizovať poľovnícky deň je ideálne príležitosť na komunikáciu s verejnosťou.
Takže aký bol prvý ročník Poľovníckeho dňa v Malackách ? Podľa reakcie návštevníkov a hostí určite úspešný. Najviac sa páčili sa sokoliari, ale zaujali aj kynológovia, vystúpenia lesničiarov a ich hostí, ukážky vábenia zveri Michalom Rečným, sprievodné výstavy fotografií, výstavy preparátov v regióne žijúcej zveri, výstavy k projektu „Odpad do prírody nepatrí „, výstava prác žiakov ZŠ na tému „Poľovníctvo a príroda očami detí“…. Na takejto slávnosti má svoje miesto aj verejné poďakovanie osobnostiam v podobe udelenia medaile či ďakovného listu. Poľovníci sa prezentovali aj ako skvelí kuchári, veď poľovnícke guláše a pečienky sa vypredali už za 3 hodiny. Organizátori si vyskúšali nové prostredie aj samých seba a samozrejme nevyhli sa aj niektorým organizačným chybám. Na spoločnom zasadnutí predstavenstiev OPK a OkO SPZ sa vydiskutovali postrehy a názory preto, aby ďalší ročník bol lepší. A hlavne, ako získať väčší záujem od samotných poľovníkov. Je známe, že jednotlivé poľovnícke organizácie majú v obciach nemálo svojich aktivít, ale 1 x ročne by mali venovať pozornosť aj Poľovníckemu dňu.
Štart novej tradície v Malackách sa mohol uskutočniť aj vďaka veľkorysému postoju partnerov: VLM Malacky, sponzorom a predovšetkým mestu Malacky, ktoré podporilo takéto prezentačné podujatie.
Poďakovanie patrí poľovníckym organizáciam, vďaka ktorým poľovnícky deň nebol bez poľovníckych jedál ale aj jednotlivcom, ktorí venovali svoj čas myšlienke prezentovať poľovníctvo, poskytli pomoc pri inštalovaní a hodnotení výstav, ale aj spolupracujúcim učiteľom malackých škôl.
Text, foto: M. Merc
Dlhoročný hádzanár Michal Kurka skončil aktívnu kariéru
Fanúšikovia hádzanej si už nepochybne všimli, že vaktuálnej sezóne sa vnašom extraligovom mužstve…
Nevyužitý piesok z povodní slúži deťom
Piesok, pripravený počas nedávnych povodní, ktorý napokon nebolo treba použiť, dostal druhú šancu.…