10. 9. 2012
Poľovnícky deň, záležitosť všetkých poľovníkov

Nápad  zorganizovať poľovnícky deň nie je novinka, robia ho už aj v iných regiónoch… veď stretnúť známe tváre, pochutiť si na dobrom jedle v peknom prostredí je predsa príjemné. Malacky majú k tomu ideálne prostredie a stáročné poľovnícke tradície rozvíjané najmä šľachtickým rodom Pálfiovcov. Ale ten podstatný dôvod je omnoho vážnejší. Určite si všetci poľovníci všimli obrovské zmeny, ktoré nastali v poľovníctve na posledných 20 rokov.

Poľovníctvo je pod tlakom ochranárskych aktivít. Verejnosť jednoducho pozitívnejšie vníma ochranárske a aj tie „diskutabilné” aktivity. Naopak tie lovecké, čo aj akokoľvek potrebné väčšinou vníma negatívne. Strieľanie krásnych zvierat v 21 storočí je predsa vďačné sústo pre média a následne téma aj pre ambicióznych politikov. Je preto najvyšší čas  verejnosti vysvetľovať poslanie moderného poľovníctva, prezentovať tie potrebné  ochranárske  činností, ktoré poľovníci musia vykonať, než príde k vlastnému a vždy selektívnemu lovu. / Iste, evidujeme aj porušenia poľov.zákona, ale čierne ovce sa nájdu  v každej oblasti a okrem polície  aj samotní poľovníci sa takýchto „poľovníkov“  snažia disciplinárne alebo trestno-právne  trestať /   Verejnosť je potrebné informovať aj o tom, že najviac odpadu spomedzi ochranárov vynesú z lesa práve poľovníci, že najviac investujú do znižovania nehodovosti zapríčinenej zverou  poľovníci,  najviac krmiva poskytnú zveri v čase núdze zasa poľovníci, že poľovačka je vlastne prepotrebný spôsob  na reguláciu  rovnováhy v prírode a znižovaniu škôd  v  poľnohospodárskych kultúrach atď. Zorganizovať poľovnícky deň je  ideálne príležitosť na komunikáciu s verejnosťou.  

Takže aký  bol  prvý  ročník Poľovníckeho dňa v Malackách ?  Podľa reakcie návštevníkov a hostí určite úspešný. Najviac sa páčili sa sokoliari, ale zaujali aj kynológovia, vystúpenia lesničiarov a ich hostí, ukážky vábenia zveri Michalom Rečným, sprievodné výstavy fotografií, výstavy preparátov v regióne žijúcej zveri, výstavy k projektu „Odpad do prírody nepatrí „, výstava prác žiakov ZŠ  na tému „Poľovníctvo a príroda očami detí“…. Na takejto slávnosti má svoje miesto aj verejné poďakovanie osobnostiam v podobe udelenia medaile či ďakovného listu. Poľovníci sa prezentovali aj ako skvelí kuchári, veď poľovnícke guláše a pečienky sa vypredali už za 3 hodiny.  Organizátori si vyskúšali nové prostredie aj samých seba a samozrejme nevyhli sa aj  niektorým  organizačným chybám. Na spoločnom zasadnutí predstavenstiev OPK a OkO SPZ sa vydiskutovali postrehy a názory preto, aby   ďalší ročník bol  lepší.  A hlavne,  ako získať väčší  záujem  od samotných poľovníkov. Je známe, že jednotlivé poľovnícke organizácie majú v obciach nemálo  svojich  aktivít, ale 1 x ročne by mali  venovať pozornosť aj Poľovníckemu dňu.

Štart novej tradície v Malackách sa mohol uskutočniť aj vďaka  veľkorysému postoju partnerov:  VLM Malacky, sponzorom a predovšetkým mestu Malacky, ktoré podporilo takéto prezentačné podujatie.

Poďakovanie patrí  poľovníckym organizáciam, vďaka ktorým poľovnícky deň nebol  bez poľovníckych jedál ale aj jednotlivcom, ktorí venovali svoj čas myšlienke prezentovať poľovníctvo, poskytli pomoc pri inštalovaní a hodnotení výstav, ale aj spolupracujúcim učiteľom malackých škôl.

 

Text, foto: M. Merc

 

Ďalšie
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok
Školstvo
Práca
Oznamy
16. 5. 2024
Štyri voľné pracovné miesta v materskej škole

Materská škola, Jána Kollára 896, 901 01 Malacky, informuje o štyroch voľných pracovných miestach.…

Zobraziť celý článok