30. 7. 2013
Pohotovosť riešila aj dôsledky horúčav
Mimoriadne horúce počasie počas uplynulých dní dalo zabrať aj ľuďom s labilnejším zdravím. Trpeli najmä ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami, s nízkym tlakom, astmatici a celkovo populácia seniorov. Pred horúčavami a dusnom sa nedá ujsť, a tak niektorí pri problémoch skončili na pohotovosti. „Na internej ambulancii Ústavnej pohotovostnej služby v nemocnici v Malackách bolo za sobotu a nedeľu ošetrených 42 pacientov, z toho tri prípady mohli súvisieť s vyššími teplotami. Išlo o cievnu mozgovú príhodu, srdcové zlyhanie a nízky tlak,“ uviedol manažér pre zdravotnú starostlivosť MUDr. Róbert Vetrák.

Z pondelka na utorok sme pocítili príjemné ochladenie, ktoré je však podľa predpovedí len dočasné a o niekoľko dní teplota opäť stúpne. Odborníci pripomínajú, že najlepšou prevenciou pred kolapsom pri horúčavách je piť veľa tekutín, pričom najvhodnejšia je obyčajná voda. „Ľudia by sa mali vyhýbať dlhšiemu pobytu na priamom slnku a ťažšej fyzickej námahe, pretože pri vysokých teplotách dochádza k vyšším stratám vody z tela potením a dýchaním, takže je potrebné straty vody v tele dopĺňať. Najlepšie je ochladzovať sa kúpaním alebo sprchou,“ radí lekár.

Ak niekto  vo vašom okolí pociťujete nevoľnosť, všímajte si príznaky a dodržiavajte niekoľko zásad. Pri zvýšenej malátnosti, únave, zvýšenej teplote, bolestiach hlavy, nevoľnosti, zrýchlenom pulze až po poruchy vedomia je potrebné postihnutého premiestniť do chladnejšieho prostredia. „Pokiaľ je pri vedomí, stačí, ak bude sedieť. Treba mu rozopnúť odev a podávať tekutiny. Dobrá je minerálna voda, ale aj obyčajná voda s trochou soli,“ hovorí MUDr. Róbert Vetrák. Pomáhajú aj chladné zábaly a zabezpečenie postupného ochladzovania organizmu.

Keď už človek stratí vedomie, treba konať rýchlo. „Postihnutého je potrebné dať do stabilizovanej polohy na boku, najlepšie na chladnejšie miesto, a ochladzovať mokrými  zábalmi. V takýchto prípadoch neváhajte volať záchrannú zdravotnú službu,“ znie rada odborníka na záver.

T. Búbelová   

 
   
 
     
Ďalšie
Spoločnosť
30. 11. 2023
Nový podcast MALACKY NAHLAS - prvý diel

Milí Malačania, začíname s novým podcastom MALACKY NAHLAS. Budeme sa v ňom venovať dôležitým a…

Zobraziť celý článok
Doprava
Rozvoj
29. 11. 2023
Rekonštrukcia Ulice Martina Benku bude pokračovať na jar

Bratislavská vodárenská spoločnosť už skončila kompletnú rekonštrukciu vodovodu a kanalizácie na…

Zobraziť celý článok