Z pondelka na utorok sme pocítili príjemné ochladenie, ktoré je však podľa predpovedí len dočasné a o niekoľko dní teplota opäť stúpne. Odborníci pripomínajú, že najlepšou prevenciou pred kolapsom pri horúčavách je piť veľa tekutín, pričom najvhodnejšia je obyčajná voda. „Ľudia by sa mali vyhýbať dlhšiemu pobytu na priamom slnku a ťažšej fyzickej námahe, pretože pri vysokých teplotách dochádza k vyšším stratám vody z tela potením a dýchaním, takže je potrebné straty vody v tele dopĺňať. Najlepšie je ochladzovať sa kúpaním alebo sprchou,“ radí lekár.
Ak niekto vo vašom okolí pociťujete nevoľnosť, všímajte si príznaky a dodržiavajte niekoľko zásad. Pri zvýšenej malátnosti, únave, zvýšenej teplote, bolestiach hlavy, nevoľnosti, zrýchlenom pulze až po poruchy vedomia je potrebné postihnutého premiestniť do chladnejšieho prostredia. „Pokiaľ je pri vedomí, stačí, ak bude sedieť. Treba mu rozopnúť odev a podávať tekutiny. Dobrá je minerálna voda, ale aj obyčajná voda s trochou soli,“ hovorí MUDr. Róbert Vetrák. Pomáhajú aj chladné zábaly a zabezpečenie postupného ochladzovania organizmu.
Keď už človek stratí vedomie, treba konať rýchlo. „Postihnutého je potrebné dať do stabilizovanej polohy na boku, najlepšie na chladnejšie miesto, a ochladzovať mokrými zábalmi. V takýchto prípadoch neváhajte volať záchrannú zdravotnú službu,“ znie rada odborníka na záver.
T. Búbelová
Atletická premiéra na severnej Morave
Výprava žiakov atletických športových tried ZŠ Záhorácka sa zúčastnila na pretekoch v…
Zber textilu po novom
Zber textilu má od tohto roka nové pravidlá. Skončil sa mobilný zber, ktorý sa konal 4x ročne a v…